Kwas askrobinowy

Kwas askrobinowy – witamina C jest obecnie szeroko badana ze względu na potencjalne właściwości zmniejszania ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, poprawy jakości skóry, lepszego gojenia ran oraz wzmacniania układu odpornościowego.

Podstawowym celem, w jakim witamina C jest wykorzystywana w kosmetykach jest jej działanie przeciwstarzeniowe, a także niwelujące szkodliwe skutki promieniowania UV i wspomaganie antyoksydacyjnego działania witaminy E. Witamina C, czyli kwas askorbinowy (2,3-didehydro-L-treo-heksono-1,4-lakton), jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Aktywna postać witaminy C występuje naturalnie w warzywach i owocach, najwięcej w owocach cytrusowych, czarnej porzeczce, czerwonej papryce i wielu innych.

Funkcje

Witamina C pełni wiele funkcji fizjologicznych, jest przede wszystkim przeciwutleniaczem. Istnieje wiele dowodów na to, że uszkodzenie oksydacyjne cząsteczki DNA wywołuje jedno- i dwuniciowe pęknięcia, a witamina C zapobiega temu procesowi. Wykazuje zdolności do oddawania elektronów i neutralizowania wolnych rodników. Kwas askorbinowy spełnia rolę ochronną w stosunku do wielu substancji chemicznych. Wieloletnie badania wykazały, że zapobiega on rakotwórczemu i toksycznemu działaniu np. nitrozoamin.

Produkty z witaminą C łatwo ulegają utlenianiu np. pod wpływem działania promieniowania UV, podwyższonej temperatury, wówczas cząsteczki witaminy C pobierają dwa elektrony przekształcając się do kwasu dehydro-L-askorbinowego, zawierającego pierścień aromatyczny. W wyniku dalszego utleniania pierścień w sposób nieodwracalny otwiera się, powodując trwałą utratę aktywności witaminy C. Produkty te stają się nieskuteczne i bezużyteczne. Kwas askorbinowy bywa często zastępowany przez pochodne, które charakteryzują się lepszą penetracją warstwy rogowej skóry oraz wyższą stabilnością i mniejszym potencjałem drażniącym. Są to najczęściej estry kwasu askorbinowego (palmitynian, stearynian, fosforan), wykazujące właściwości hydrofobowe – czyli są rozpuszczalne w tłuszczach. Uznanie zyskały np. estry palmitynianowe, które przenikając między lipidami naskórka, docierają głębiej niż kwas askorbinowy i tylko w niewielkim stopniu ulegają rozkładowi pod wpływem światła i tlenu. Są odpowiednie dla osób o skórze wrażliwej, u których kwas askorbinowy powoduje podrażnienia.

Postaci witaminy C

Niestety wiele z dostępnych preparatów nie przenika lub słabo przenika przez warstwę rogową naskórka. Kwas askorbinowy ze względu na swoje właściwości hydrofilowe nie dostaje się do głębszych warstw skóry, gdzie tak naprawdę jego znaczenie jest najważniejsze, dlatego wykorzystuje się osiągnięcia nanotechnologii i umieszcza mikronizowaną witaminę C w kapsułkach (liposomach lub nanosomach) – zwiększa to jej zdolność wnikania do głębszych warstw skóry. Znanych jest kilka postaci witaminy C: kwas askorbinowy, kwas L-askorbinowy, palmitynian askorbylu, retinyl kwasu askorbinowego, tetrahexyldecyl ascorbate, disodium ascorbyl sulfate, magnesium ascorbyl palmitate. Najbardziej polecanymi są natomiast bardzo stabilne i dobrze tolerowane przez skórę magnesium ascorbyl phosphate (MAP), sodium ascorbyl phosphate (SAP) i tetrahexyldecyl ascorbate (ascorbyl tetraisopalmitate).

Preparaty z witaminą C zawierające kwas L-askorbinowy są absorbowane przez skórę w zależności od stężenia kwasu askorbinowego oraz pH. Prowadzone badania wykazały, że najlepsze efekty działania kwasu askorbinowego uzyskuje się przy utrzymaniu jego stężenia powyżej 10% i pH poniżej 3,5. Ponadto najlepsze produkty z witaminą C mają w składzie antyoksydanty stabilizujące kwas askorbinowy, takich jak kwas ferulowy, taniny, bioflawonoidy cytrusowe, polifenole. Problemem mogą być właściwości drażniące kwasu askorbinowego, wynikające z jego kwasowego charakteru i niskiego pH. Dlatego nie zawsze kremy z witaminą C są dobrze tolerowane przez osoby ze skórą bardzo wrażliwą.

Działanie

Witamina C wzmacnia działanie innego antyoksydanta – witaminy E. Jako silny przeciwutleniacz redukuje i ponownie uaktywnia utlenioną witaminę E do jej aktywnej postaci, co powoduje, że jej zdolności antyoksydacyjne ulegają zwielokrotnieniu i są zregenerowane.

Wykazano, że witamina C jest kofaktorem dla enzymatycznej aktywności hydroksylazy lizylowej i prolinowej, które stabilizują trójhelikalną strukturę kolagenu i innych białek z domenami kolagenowymi. W przypadku jej niedoboru dochodzi do zaburzonej produkcji kolagenu, powodując szkorbut. W kilku przeprowadzonych badaniach udowodniono po aplikacji preparatów z witaminą C, wzrost mRNA kolagenu typu I i III, kliniczną poprawą struktury i kolorytu skóry oraz zmniejszenie się drobnych zmarszczek. Witamina C hamuje niszczenie włókien kolagenowych poprzez zmniejszenie syntezy metaloproteinaz (enzymów odpowiedzialnych za niszczenie włókien kolagenowych). Zgromadzono przekonujące dowody, że witamina C jest niezbędna w procesie prawidłowego gojenia ran.

Skóra poddana działaniu kwasu askorbinowego charakteryzuje się mniejsza ilością komórek tzw. sunburn cells, czyli komórek naskórka, które przeszły zaprogramowaną śmierć na skutek uszkodzenia DNA, pod wpływem UV. Wykazano, że miejscowa aplikacja preparatów z witaminą C w połączeniu z filtrami przeciwsłonecznymi skuteczniej chroni skórę niż same filtry UV. Ciekawy jest również fakt mniejszego rumienia po ekspozycji na UV, jeśli wcześnej skóra była poddana działaniu witaminy C. Uważa się, że witamina C może mieć działanie przeciwzapalne, a co za tym idzie ogranicza przebarwienia pozapalne.

W dalszym ciągu brak jest badań dowodzących, że po podaniu doustnym zwiększa się poziom witaminy w skórze, stąd konieczność stosowania jej bezpośrednio na skórę.

Witamina C w kosmetykach

Oprócz wyżej wspomnianych działań witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, dlatego też jest stosowana przy leczeniu odleżyn, krwotoków, przebarwień skóry oraz przy gojeniu się ran. Witamina C wykazuje szereg innych właściwości i zastosowań m.in. w leczeniu przebarwień. Rozjaśnianie skóry następuje poprzez hamowanie enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za produkcję melaniny. Pod wpływem witaminy C skóra staje się jaśniejsza i pełna blasku, lepiej odbija światło, wygląda młodziej i bardziej promiennie.

Wykazano również, że witamina C zmniejsza rumień po zabiegach laserowych, może być używana w leczeniu rozstępów. Dodatkowo przyjmuje się, że w przypadku suchej skóry, witamina C sprzyja syntezie lipidów odpowiedzialnych za jej nawilżanie, zaś w przypadku skóry tłustej reguluje ona wytwarzanie łoju skórnego.

Podstawowym celem, w jakim witamina C jest wykorzystywana w kosmetykach jest jej działanie przeciwstarzeniowe, a także niwelujące szkodliwe skutki promieniowania UV i wspomaganie antyoksydacyjnego działania witaminy E. Kosmetyki zawierające witaminę C mają szerokie spektrum zastosowań i są szczególnie wskazane do pielęgnacji skór dojrzałych, pozbawionych sprężystości i jędrności u osób nadmiernie opalających się, palących papierosy, dla osób młodszych profilaktycznie, w celu zapobiegania powstawaniu zmarszczek i przedwczesnemu starzeniu skóry, dla osób walczących z przebarwieniami, piegami, plamami soczewicowatymi dążących do wyrównania kolorytu skóry, a także dla osób pragnących wzmocnić ochronę przed promieniowaniem UV.

4.7/5 - (263 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH