Koronawirusy nowym zagrożeniem dla świata

We Francji odnotowano przypadek śmiertelnego zakażenia koronawirusem. Margaret Chan, szefowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ostrzega, że nowy szczep wirusa, wywołujący zakażenie podobne do SARS, stanowi zagrożenie dla całego świata.

Koronawirusy dotąd nie były aż tak groźne – odpowiedzialne są za 10-20 proc. wszystkich przeziębień. Niedawno jednak zmarł pierwszy z dwóch pacjentów, u których we Francji stwierdzono nowy szczep koronawirusa. To 65-letni mężczyzna, który po powrocie z Dubaju trafił do szpitala z dolegliwościami pokarmowymi. Następnie okazało się, że ma ostrą niewydolność oddechową.

Od września 2012 r. nowym koronawirusem zaraziły się 44 osoby, przy czym 23 zmarły. Większość zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej, a także w Katarze, Jordanii, Tunezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Europie – oprócz Francji – koronawirus pojawił się również w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W Monachium, w marcu 2013, zmarł na koronawirozę 73-letni pacjent, który pochodził ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Nowe szczepy koronawirusów wywołują objawy podobne do grypy i prowadzą do zagrażającego życiu zapalenia dróg oddechowych. – Nie wiemy jednak, jak bardzo groźne są to zarazki – przyznała Margaret Chan podczas 66. zgromadzenia WHO. Dodała, że wymykają się one spod kontroli i żeby temu przeciwdziałać, konieczne będzie współdziałanie międzynarodowe. – Żaden kraj samodzielnie sobie z tym nie poradzi – podkreśliła.

WHO jest przekonana, że nowe szczepy koronawirusów potrafią już przenosić się między ludźmi. Nie ma tylko pewności, w jaki sposób się to odbywa. Jak na razie do zakażeń dochodzi wśród bliskich osób, które zostały zainfekowane, oraz w szpitalach.

(Źródło: PAP)

4.4/5 - (185 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH