Konserwanty: im mniej, tym lepiej

Konserwanty zawarte w żywności mogą powodować problemy gastryczne, nasilać problemy związane z alergiami, a także być przyczyną migren i nasilać objawy ADHD u dzieci. Niektóre konserwanty niszczą również witaminy z grupy B.

Substancje konserwujące kryją się pod symbolami „E” z numerami od E200 do E299. Do najpopularniejszych zalicza się sorbinian potasu (E202) i benzoesan sodu (E211). – Oba mogą wywołać alergie. Benzoesan sodu może dodatkowo podrażniać błonę śluzową żołądka – mówi dr Zuzanna Antecka, specjalista do spraw żywienia.

–Substancje konserwujące mogą negatywnie wpływać na organizm człowieka, więc w naszej diecie powinna obowiązywać ważna reguła: im ich mniej, tym lepiej dla zdrowia (…) – dodaje dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Szczególnie ważne jest unikanie dodatków konserwujących w diecie dzieci. Jak podaje dr Justyna Korzeniewska, psycholog z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, wysoka podaż konserwantów nasila objawy ADHD u dzieci. – Stają się drażliwe, tracą kontrolę nad swoim zachowaniem. W dodatku źle śpią, przez co gorzej funkcjonują rano. W szkole nie mogą się skoncentrować i w konsekwencji osiągane wyniki w nauce są poniżej ich możliwości.

Konserwanty są zawarte w wielu produktach spożywczych, często nawet w takich, w których się ich zupełnie nie spodziewamy. Dlatego robiąc zakupy trzeba sprawdzać skład produktów. Substancje konserwujące mogą zostać oznaczone poprzez wskazanie pełnej nazwy (np. benzoesan sodu, sorbinian potasu czy azotan potasu) lub poprzez wskazanie właściwego numeru z „listy E”.

(Źródło: kobieta.onet.pl)

4.5/5 - (182 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH