Kolejna odsłona sporu o szczepienia w POZ

W odpowiedzi na odmowę przez lekarzy wykonywania szczepień przy zastosowaniu szczepionek wydanych z aptek ogólnodostępnych, farmaceuci informują o zasadach termolabilności (wrażliwości na temperaturę) szczepionek.

„W naszym odczuciu rozmowa w tym zakresie powinna być oparta jedynie na twardych faktach. W innym wypadku prowadzić będzie do eskalacji konfliktu (…) oraz do dezinformacji i paniki wśród pacjentów” – informuje Marcin Bujewski, kierownik Apteki Magisterskiej we Wrocławiu, który jednocześnie przygotował zestawienie dotyczące stabilności temperaturowej produktów z zimnego łańcucha dystrybucyjnego.

Sprawa zaczęła się od powołania Komitetu Obrony Szczepionek przez Federację Porozumienie Zielonogórskie (FPZ) i propozycje zmian w Prawie Farmaceutycznym dotyczących szczepień. Chodziło także o umożliwienie szczepienia pacjentów produktami, które zakupi i przechowa przychodnia.

FPZ wysłała do kancelarii marszałka Sejmu pismo, w którym lekarze przekazali informacje dotyczące wadliwości szczepionek nabywanych przez pacjentów w aptekach. Chodziło o procedury przechowywania i transportu szczepionek.
Zdaniem lekarzy, zalecane szczepionki pacjenci muszą sami kupić w aptece i przynieść do lekarza w termotorbie lub przenośnej lodówce, a w domu przechowywać je w lodówce. Użycie źle przechowywanej szczepionki grozi bowiem poważnymi powikłaniami.
W sukurs aptekarzom, niepodzielającym w pełni poglądów lekarzy, przyszli wytwórcy szczepionek. W odpowiedzi na zapytania izb aptekarskich informują o zasadach termostabilości tych preparatów.

„Szczepionki vaxigrip należy przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stop. C i nie wolno ich zamrażać. (…) Niemniej na podstawie badań termostabilności wykonanych w temperaturze pokojowej (do 25 stop. C) można stwierdzić, że podczas przechowywania w takiej temperaturze ich skuteczność i bezpieczeństwo są zachowane przez kilka godzin” – informuje Sanofi Pasteur.

„W odniesieniu do ww. szczepionki, można ją stosować, gdy pozostawała w temperaturze nieprzekraczającej 25 stop. C przez czas nie dłuższy niż 12 godzin” – precyzuje ten podmiot odpowiedzialny.

Również producent szczepionki influvac informuje, że produkt „należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stop. C, nie można jej zamrażać, jednak krótkotrwały wzrost temperatury powyżej 8 stop. C (np. w trakcie transportu szczepionki z apteki do punktu szczepień) nie ma wpływu na stabilność szczepionki”.

Firma Solvay Pharmaceuticals dysponuje opublikowanym badaniem, którego celem było określenie wpływu krótkotrwałego działania podwyższonej temperatury na jakość szczepionki podjedostkowej. W badaniu tym różne serie szczepionki były przechowywane w temperaturze 5 stop. C przez 78 tygodni, a następnie w temp. 25 stop. C przez czas do 13 tygodni. Stwierdzono, że nawet 2-tygodniowe przechowywanie szczepionki w temperaturze pokojowej nie wpłynęło niekorzystnie na jej stabilność.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.4/5 - (144 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH