Kobiecy zawał serca ma nieco inne objawy niż męski. Niestety, u kobiet rozpoznanie zagrożenia często jest trudniejsze.
Choć przyjęło się, że zawałowi serca zawsze towarzyszy ból w klatce piersiowej, to niemal u 40 proc. przechodzących go kobiet taki symptom nie występuje.
Do zawału najczęściej dochodzi w wyniku zatkania którejś z tętnic wieńcowych. U mężczyzn jego objawy zwykle mają typowy przebieg. Pojawia się silny, trwający co najmniej 20 minut, ból za mostkiem. Często towarzyszą mu: duszność, zawroty głowy, zimne poty, ogromne zmęczenie i lęk. Gdy tak się dzieje, trzeba od razu wezwać pogotowie.
U kobiet objawy sygnalizujące zaawansowaną chorobę wieńcową, stan przedzawałowy, jak i sam zawał mogą być podobne. Co gorsza, łatwo je pomylić z innymi przypadłościami (np. grypą, kłopotami żołądkowymi czy wyczerpaniem).
Wśród tych objawów należy wymienić:
- pieczenie lub ucisk w tzw. dołku – może przypominać zgagę, ale nie ustępuje po zażyciu środków zobojętniających kwas żołądkowy;
- nagły ból mięśni, któremu może towarzyszyć bezwładność rąk;
- trudności z oddychaniem – oddech jest przyspieszony, spłycony i nie wynika to z intensywnego wysiłku czy silnego stresu (a jeśli nawet, to nie ustępuje pod wpływem odpoczynku);
- nudności, a nawet wymioty, które nie mają związku z ciążą czy zatruciem pokarmowym;
- ogromne zmęczenie, odbierane jako nagłe ogólne osłabienie (mogące prowadzić do omdleń);
- trudny do określenia ból – może wystąpić za mostkiem (ale nie jest tak silny, jak przy typowym zawale). Potrafi też się umiejscowić pod lewym łukiem żebrowym czy łopatką (lewą lub prawą).
Nawet lekarze miewają problem z szybkim rozpoznaniem kobiecego zawału. Dlatego jeśli mamy choć cień wątpliwości, co do prawdziwej przyczyny występujących objawów, wezwijmy pogotowie.
(Źródło: polki.pl)