Kaszel – kiedy jest groźny


Najczęstsze przyczyny kaszlu to przeziębienie, zapalenie oskrzeli, krtani, a także alergia. Bywa jednak, że kaszel jest zwiastunem znacznie poważniejszych chorób, dlatego nie wolno go nigdy lekceważyć.

Kaszel to mechanizm obronny organizmu, polegający na gwałtownym wypchnięciu powietrza przez głośnię, mający na celu usunięcie z dróg oddechowych nadmiaru śluzu, bądź ciała obcego. Odpowiednie receptory przekazują wówczas do mózgu „świadomość”, że coś je podrażnia. Informacja ta biegnie do ośrodka kaszlu w rdzeniu przedłużonym włóknem czuciowym nerwu trójdzielnego, językowo-gardłowym i nerwem błędnym.

Bierzemy wtedy głęboki wdech
Jednocześnie zamykają się: nagłośnia i struny głosowe, ale… rozluźnia się przepona. Dzięki impulsom wędrującym nerwami rdzeniowymi mięśnie wdechowe się kurczą, a ciśnienie powietrza w drogach oddechowych rośnie do około 100 mm Hg czyli 0,13 atmosfery.

Nagłośnia nagle się otwiera i powietrze wylatuje z dróg oddechowych z prędkością 160 km/h. Oczywiście jest to reakcja niezależna od naszej woli, a z większości opisanych wyżej zjawisk nie zdajemy sobie sprawy. Pamiętajmy jednak, że odruch kaszlowy niejednokrotnie ratuje nam życie, odtykając drogi oddechowe zaczopowane chwilowo przez ciało obce, na przykład fragment jedzenia. Tu nie ma czasu na zastanowienie. Gdybyśmy nie posiadali tego naturalnego odruchu obronnego nie przeżylibyśmy więcej niż kilka dni! Kaszel najczęściej pojawia się w przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli, alergiach, nerwicach, podrażnieniach na przykład dymem papierosowym lub zanieczyszczeniami powietrza.

Zwiastun groźnych chorób
Gdy kaszel się przedłuża lub zmienia się jego charakter i nie poprawiają stanu żadne leki, należy poświęcić mu więcej uwagi. Tak objawiają się bowiem pierwsze oznaki gruźlicy, nowotworów, zatoru płuc, niektórych chorób serca i oczywiście zapalenia płuc. Gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza, który ewentualnie skieruje nas dalej na prześwietlenie czy innego rodzaju bardziej szczegółowe badania.

4.6/5 - (56 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH