Kaszel – fakty i mity

Gwałtowne, trudne do powstrzymania napady kaszlu, potrafią uprzykrzyć życie, bez względu na porę dnia czy nocy. Tymczasem kaszel ma również pozytywne aspekty. Jakie?

Kaszel, utożsamiany najczęściej z infekcją dróg oddechowych, przez wielu z nas traktowany jest wyłącznie jako zły objaw. Czy słusznie?

Kaszel to zawsze niepokojący objaw – MIT

Kaszel to odruch obronny i znak ostrzegawczy organizmu. Pojawia się gdy skurcze mięśni zlokalizowanych w klatce piersiowej i jamie brzusznej wyrzucają powietrze z płuc pod dużym ciśnieniem. Każdy z nas kaszle kilkanaście razy na dobę i nie ma to związku z infekcją. Objaw ten ma na celu m.in. usunięcie kurzu i pyłów z dróg oddechowych. Niepokoić powinien nas długi, gwałtowny i męczący kaszel, któremu towarzyszą inne dolegliwości, takie jak osłabienie, gorączka czy katar. W przypadku wystąpienia wspomnianych objawów, należy sięgnąć po odpowiednie leki, które pomogą zwalczyć rozwijającą się infekcję a w przypadku ich nasilenia zgłosić się do lekarza.

Domowe sposoby pomogą złagodzić kaszel – FAKT

Domowe metody na złagodzenie objawów infekcji przekazywane są z pokolenia na pokolenie i mimo ciągłego rozwoju medycyny – wciąż stosowane. Choć nie wszystkie z nich są skuteczne, niektóre pomagają złagodzić uciążliwe dolegliwości. Przykłady to popularna mikstura z mleka, miodu i czosnku , samodzielnie przyrządzony syrop z cebuli lub domowa płukanka ziołowa.

Syrop to jedyna skuteczna forma leku na kaszel – MIT

Syrop jest bez wątpienia najczęściej stosowanym środkiem na kaszel. Jak pokazują badana, ponad 80% ankietowanych sięga po taką właśnie postać leku, w przypadku wystąpienia tej dolegliwości. Na rynku dostępne są syropy na kaszel suchy lub mokry. Rozwój medycyny przyczynił się jednak do powstania innych, innowacyjnych form leków na kaszel. Przykładem są kapsułki o przedłużonym uwalnianiu – Deflegmin. Dzięki trójfazowemu mechanizmowi działania substancji czynnej, ambroksolu, zwiększają ilość wydzieliny, rozrzedzają ją i ułatwiają odkrztuszanie. To ponadto wyjątkowo wygodna w stosowaniu formuła – wystarczy jedna kapsułka raz dziennie, aby lek działał przez całą dobę. Warto pamiętać, że kaszlu mokrego nie należy hamować, gdyż to właśnie pozbycie się zalegającego w drogach oddechowych śluzu jest kluczowe, aby wrócić do zdrowia.

Kaszel może utrzymywać się po wyleczeniu infekcji – FAKT

Kaszel będący wynikiem infekcji trwa najczęściej do 10 dni. W niektórych przypadkach jednak, może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni po ustąpieniu innych objawów. Taka sytuacja najczęściej jest spowodowana odbudową nabłonka i oczyszczaniem dróg oddechowych, co może potrwać aż do 8 tygodni. Jeżeli zaś towarzyszą temu dodatkowe objawy, a sam kaszel nasila się, może to świadczyć o niewyleczonej lub kolejnej infekcji. Konieczne jest wówczas skorzystanie z konsultacji lekarskiej.

informacja prasowa: 38 PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH