Joga pomocna przy nietrzymaniu moczu

Joga może pomóc kobietom zredukować problem nietrzymania moczu – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

–Joga jest często wymierzona w (…) zwiększenie rozluźnienia oraz usuwanie lęku i stresu. Dlatego stosuje się ją w wielu innych schorzeniach – zespole metabolicznym czy syndromach bólowych. Są jednak powody, by sądzić, że pomoże także przy nietrzymaniu moczu – podkreśla dr Alison Huang.

Zespół dr Huang zebrał grupę 20 kobiet w wieku 40 lat i starszych, które cierpiały na nietrzymanie moczu. Po przeprowadzeniu losowania połowa wzięła udział w sześciotygodniowym programie terapeutycznym z jogą (ćwiczeniami kształtującymi zdrową miednicę).

W ramach projektu naukowcy współpracowali z dwiema doświadczonymi konsultantkami: Leslie Howard i Judith Hanson Lasater.

Okazało się, że u pań z grupy terapeutycznej nastąpiła znacząca redukcja problemu nietrzymania moczu. W porównaniu do okresu przed rozpoczęciem ćwiczeń z jogi, aż o 70 proc. zmniejszyła się częstość popuszczania. W grupie kontrolnej odnotowano zaledwie 13-proc. poprawę. W większości poprawa dotyczyła wysiłkowego nietrzymania moczu.

Badacze uważają, że joga zmniejsza nietrzymanie moczu za pośrednictwem co najmniej dwóch mechanizmów. Ponieważ problemowi temu towarzyszą często lęk i depresja, kobiety ćwiczące jogę mogą czerpać korzyści z nacisku kładzionego na medytację i rozluźnienie. Z drugiej strony regularne ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie dna miednicy, które podtrzymują pęcherz.

–Stworzyliśmy program jogi, który będzie bezpieczny dla starszych kobiet, włącznie z paniami z drobnymi ograniczeniami mobilności – twierdzi dr Huang, przypominając jednocześnie, że nie wszystkie rodzaje jogi pomogą przy nietrzymaniu moczu.

Wyniki obserwacji amerykańskich naukowców zostały opublikowane na łamach pisma „Female Pelvic Medicine & Reconstructive Surgery”.

(Źródło: kopalnia wiedzy.pl)

4.6/5 - (289 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH