Jedz zdrowo, unikniesz nowotworu

Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia aż 1/3 nowotworów można zapobiec. Sposobem na to jest prewencja pierwotna, czyli zmiana sposobu życia na zdrowszy i aktywniejszy, zanim jeszcze pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby.

Złe nawyki żywieniowe mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób przewlekłych, w tym nowotworów złośliwych. Według Europejskiego kodeksu walki z rakiem, aby im przeciwdziałać, należy przestrzegać poniższych zaleceń prawidłowego sposobu żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców; ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych, unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego, szczególnie w postaci wędlin, ogranicz spożycie produktów zawierających sól.

Przechytrzyć choroby
Aby zmienić nasz sposób żywienia na zdrowszy wystarczy poznać kilka sprytnych sztuczek, które pomogą zachować prawidłową masę ciała oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy nowotwory.

  • Jedz regularnie, najlepiej 4-5 posiłków w ciągu dnia i nie dopuszczaj do powstania „wilczego głodu”;
  • Jedz mniejsze porcje na mniejszych talerzach;
  • Pamiętaj, aby każdy posiłek zawierał warzywa, najlepiej w różnych kolorach;
  • Pamiętaj o piciu niskokalorycznych napojów bez dodatku cukru, najlepiej wody;
  • Zawsze miej pod ręką warzywną przekąskę, np. małe marchewki, kawałek selera naciowego czy pokrojone papryki; Nie podjadaj słodyczy!
  • Nie spiesz się z jedzeniem. Przeżuwaj powoli i dokładnie.

Wystrzegaj się otyłości – kontroluj swoją masę ciała
Dbanie o zdrowie to również troska o swoją masę ciała. Złe odżywianie, może być przyczyną rozwoju nadwagi , która stanowi jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy, chorób układu krążenia, a także nowotworów. Aby przeciwdziałać tym chorobom można działać profilaktycznie – tzn. dbać, aby Wskaźnik Masy Ciała (BMI– ang. body mass index) nie przekraczał określonej normy. Odsetek osób otyłych w Europie stale wzrasta ( BMI– powyżej 30), np. we Francji osiągnął poziom bliski 10%, w Wielkiej Brytanii i Niemczech ok. 20%. Polska znajduje się w środku stawki ze wskaźnikiem zbliżonym do Wielkiej Brytanii i Niemiec. Warto pamiętać, że do skutecznej kontroli Wskaźnika Masy Ciała (BMI), niemieccy kardiolodzy i diabetolodzy polecają Formoline L112, środek medyczny III klasy. Oryginalny Formoline L112 jest już dostępny bez recepty, w opakowaniach w języku polskim.

Wskaźnik BMI oblicza się dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. W zależności od wartości wskaźnika BMI określa się 4 przedziały masy ciała: niedowagę, gdy BMI jest niższe od 18,5 kg/m2, prawidłową masę ciała, gdy BMI mieści się w przedziale 18,5-25,0 kg/m2, nadwagę, gdy BMI mieści się między 25,0 a 30,0 kg/m2 oraz otyłość, gdy BMI jest większe lub równe 30,0 kg/m2. Na przykład BMI osoby o wzroście 173 cm i ważącej 70 kg wynosi:
BMI = 70 / (1,73 x 1,73) = 70 / 2,993 = 23,4 kg/m2 (wynik – prawidłowa masa ciała)

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie przynajmniej pięciu porcji warzyw i owoców dziennie (minimum 400 g dziennie, tj. 2 sztuki owoców i 200 g warzyw). Jak wykazują badania, prawidłowe odżywianie, z uwzględnieniem jedzenia 5 porcji warzyw i owoców dziennie, a także aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko zachorowań na różne rodzaje nowotworów.

4.8/5 - (50 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH