Rozległe lub bardzo odróżniające się od reszty tkanek blizny mogą być przyczyną braku samoakceptacji u osób je posiadających. Dlatego, nawet jeśli nie można usunąć blizny, warto podjąć działania, aby stała się ona mniej widoczna.
Po każdym urazie związanym z przerwaniem ciągłości tkanek pozostaje nam ślad w postaci blizny. Znika ona po pewnym czasie albo zostaje widoczna do końca życia. Jest to ślad pozostający po naturalnym procesie gojenia rany. Jej powstanie wiąże się z wypełnieniem przerwanej tkanki tkanką łączną, która niestety różni się właściwościami, a co za tym idzie również wyglądem, od otaczających ją struktur. Blizny są mniej elastyczne niż zdrowa skóra, mają inną barwę, a pod wpływem promieni słonecznych nie opalają się.
Kiedy rozpocząć leczenie?
W aptece są dostępne preparaty o zróżnicowanym składzie, które mają zredukować blizny – zarówno te występujące po trądziku, jak i pooperacyjne. Należy pamiętać, że leczenie powinno być rozpoczęte we właściwym momencie – zazwyczaj zaczyna się je zaraz po wygojeniu rany. W przypadku bardziej rozległych blizn warto zasięgnąć porady dermatologa, który pomoże dobrać odpowiedni preparat, oraz wyznaczy najlepszy czas rozpoczęcia terapii. Niezależnie od wybranego preparatu, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach.
Rodzaje preparatów
Maść zawierająca ekstrakt z cebuli najlepiej poradzi sobie z bliznami stosunkowo świeżymi – wygładza je i rozjaśnia ich kolor, dzięki czemu stają się mniej widoczne. W tym wypadku należy jednak wspomnieć o nieprzyjemnym zapachu cebuli, który towarzyszy stosowaniu produktu.
Dużą popularnością wśród pacjentów cieszy się również krem zawierający sproszkowaną masę perłową, która rozjaśnia, uelastycznia i wygładza skórę. Dobre nawilżenie skóry zmniejsza uczucie napięcia i świądu. Nowa formuła kremu zawiera również komórki macierzyste z wąkrotki azjatyckiej, kwas hialuronowy i L-argininę. Połączenie tych składników ma przyśpieszyć regenerację tkanki i zmniejszyć widoczność blizny.
Rekomendowaną formą leczenia blizn są obecnie preparaty silikonowe. Możemy kupić je w postaci żeli, aerozoli i plastrów. Jeżeli pacjent używa żelu, to powinien nałożyć go w takiej ilości, aby na skórze powstała cienka warstwa preparatu. Po wyschnięciu żel tworzy nieprzepuszczalny film, który zapewnia właściwe nawilżenie blizny.
Zobacz, jaki produkt w kategorii Preparaty na blizny został zgłoszony do Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2014”. Oddaj swój głos w plebiscycie i wygrywaj nagrody!
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.