Zanim przystąpimy do poszukiwania nieruchomości, musimy się zastanowić i dokładnie określić swoje potrzeby.
Należy w miarę dokładnie określić kryteria, jakimi będziemy się kierowali przeglądając oferty nieruchomości: czy ma to być dom, czy mieszkanie, w jakiej lokalizacji, ile ma mieć pokoi, jaki metraż, czy ma to być mieszkanie do remontu czy już gotowe do zamieszkania. Przy ustalaniu tych potrzeb należy uwzględnić naszą sytuację finansową oraz plany na najbliższą przyszłość. Nie ma sensu kupowanie mieszkania jednopokojowego, jeśli planujemy założenie rodziny. Kupno mieszkania w dużej odległości od miejsca pracy również mija się z celem. Jakiś czas temu gazety rozpisywały się o osobach, które zdecydowały się na kupno domów na przedmieściach dużych miast. Później okazało się, że dojazdy do pracy, dowożenie dzieci do szkoły i stanie w korkach było na tyle męczące, że zaczęły myśleć o sprzedaży domu i powrocie do miasta.
Jeżeli nasze potrzeby są już zdefiniowane, należy zapoznać się z lokalnym rynkiem nieruchomości. Trzeba ustalić, jakie są średnie ceny ofertowe tego typu nieruchomości oraz ich przybliżone ceny transakcyjne.
Zdolność kredytowa
Kolejnym krokiem jest wizyta u doradcy kredytowego i sprawdzenie naszych możliwości finansowych. Nieraz taka wizyta w banku może skończyć się potrzebą zmodyfikowania wstępnie poczynionych założeń, ale jest konieczna, szczególnie w obecnej sytuacji na rynku. Jeżeli nasze poszukiwania trwają dłuższy czas, należy na bieżąco weryfikować swoją zdolność kredytową. Uchroni nas to przed ewentualną utratą zadatku wpłacanego przy podpisywaniu umowy przedwstępnej. Zdarza się, że kupujący mieszkanie idą do banku dopiero po podpisaniu umowy przedwstępnej i wpłacie zadatku sprzedającemu. Nie zawsze kończy się to źle, ale najczęściej wprowadza niepotrzebny stres u obu stron transakcji.
Weryfikacja
Jeżeli mamy już ściśle określone kryteria, jakie ma spełniać nieruchomość, oraz pewne źródło finansowania, możemy rozpocząć poszukiwanie wymarzonego lokum. Początkowo wydaje się to w miarę łatwe. W internecie można znaleźć mnóstwo ogłoszeń zamieszczanych przez właścicieli bądź pośredników. Zazwyczaj jednak jest to proces żmudny i czasochłonny. Aby ułatwić sobie śledzenie ofert, można skorzystać z tzw. powiadamiaczy internetowych. Wystarczy podać swój adres e-mailowy lub numer telefonu komórkowego, aby otrzymywać najnowsze ogłoszenia zamieszczane w danym serwisie.
Często zdarza się, że gdy po długich poszukiwaniach znajdziemy wreszcie odpowiednią ofertę, jest ona nieaktualna lub faktyczny stan nieruchomości znacznie odbiega od tego, co podano w ogłoszeniu. Tego typu niespodzianki można łatwo wyeliminować. Często wystarczy dłuższa rozmowa telefoniczna z właścicielem, podczas której zadamy kilka rzeczowych pytań. Pomocne mogą być również zdjęcia i plan mieszkania, które oferujący może nam przesłać za pośrednictwem internetu.
Pośrednik
Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu bądź jesteśmy zmęczeni długimi poszukiwaniami, możemy zwrócić się do pośrednika, tzn. sprawdzonych biur nieruchomości. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, tj. koniecznością zapłaty prowizji, ale zaoszczędzimy czas i będziemy mieć pewność, że wszelkie formalności zostaną dopilnowane. Już na początku współpracy z agentem powinniśmy dokładnie określić nasze wymagania lokalowe, cenowe oraz wysokość prowizji. Biuro obrotu nieruchomościami powinno dokładnie sprawdzić, czy nieruchomość spełnia nasze kryteria i przedstawiać nam tylko takie oferty, które mogłyby nas zainteresować. Szkoda czasu na współpracę z pośrednikami, których rola sprowadza się tylko do umawiania spotkań z właścicielami.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.