Jak długo żyć?

Naukowcy z Zakładu Antropologii Polskiej Akademii Nauk przeprowadzili badania, z których wynika, że największą szansę na długie życie w Polsce mają mężatki z wysokim wykształceniem, mieszkające na wsi w województwach małopolskim, podkarpackim lub podlaskim.

Zdaniem prof. Haliny Kołodziej, urodzona w 2009 r. Polka przeżyje średnio 80 lat, natomiast Polak o 8 lat mniej.

Jak wyjaśnia antropolog, różnica ta bierze się z faktu, że kobiety są genetycznie uprzywilejowane. Prawdopodobnie jest to spowodowane obecnością estrogenu w kobiecej krwi. – Estrogen stanowi czynnik ochronny przed chorobami układu krążenia – wyjaśnia Kołodziej. Powołuje się na badania, w których próbowano oszacować, jaka jest biologiczna różnica między długością życia mężczyzn i kobiet. – Jak się okazało, różnica biologiczna, a więc wynikająca między innymi z genów, to około cztery lata. Wszystko ponad te cztery lata wynika z czynników społecznych, środowiskowych, np. ze stylu życia.

Mężczyźni mniej dbają o swoje zdrowie. Częściej popadają w nałogi, rzadziej chodzą na badania profilaktyczne. Co ciekawe, według prof. Kołodziej, nadumieralność mężczyzn jest zjawiskiem nowożytnym. Wcześniej taka różnica nie istniała. Kobiety zyskały głównie w momencie, w którym pojawiła się dokładna opieka zdrowotna w okresie ciąży i porodu.

W Polsce szczególny skok średniej długości życia zanotowano po transformacji ustrojowej. W tym czasie zanotowano poważny spadek ilości przedwczesnych zgonów. Powodów było wiele, ale według naukowców najważniejsze to spadek ilości spożywanego alkoholu, mniejsza popularność papierosów oraz poświęcanie większej uwagi prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Czynnikiem, które wpływają na średnia długość życia jest też np. poziom wykształcenia. Statystycznie osoby z wyższym wykształceniem żyją dłużej. Są po prostu bardziej świadomi tego, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie. Poza tym znacznie krócej żyją osoby niemające partnera życiowego.

4.4/5 - (44 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH