Ile piją nasze dzieci

Badania pokazują że tylko jedna trzecia Polaków pilnuje, by ich dzieci przyjmowały odpowiednią ilość płynów. Aż 62 proc. respondentów deklaruje, że ich dziecko pije wtedy, gdy odczuwa pragnienie.

Średnie dobowe zapotrzebowanie na wodę wynosi około 2 litrów dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn. Dzieci powyżej 9 r.ż. powinny przyjmować podobne ilości płynów, jednak z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG KRC wynika, że rodzice nie są w stanie określić jakie ilości płynów spożywają dziennie ich dzieci.

Eksperci zwracają przede wszystkim uwagę na to, że pragnienie nie jest jedynym sygnałem, którym należy się kierować, chcąc zaspokoić potrzeby nawadniania organizmu. Płyny należy przyjmować również wtedy gdy się go nie odczuwa.

Ryszard Gellert, członek Rady Naukowej Europejskiego Instytutu Nawodnienia, nefrolog z Kliniki Nefrologii CMKP Szpitala Bielańskiego w Warszawie tłumaczy, że: „Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to, ile piją ich dzieci. W rzeczywistości jest jednak inaczej, ponieważ od małego dziecko jest zniechęcane do picia – jest to zauważalne już w przedszkolu, a skutki tego są odczuwalne przez całe życie, zwłaszcza, że współczesna dieta, obfitująca w żywność przemysłowo przetworzoną zawiera sporo substancji, których usunięcie wymaga spożycia dodatkowych ilości płynów. Dotyczy to przede wszystkim soli, w którą obfituje pieczywo i wypieki, a także produkty konserwowane. Nadmiar spożywanej w dzieciństwie soli może być w dorosłym życiu przyczyną nadciśnienia tętniczego i chorób serca. O to samo podejrzewa się też niemowlęce odwodnienie w przebiegu np. biegunki czy wymiotów”.

Specjaliści Europejskiego Instytutu Nawodnienia ostrzegają, że szczególnie narażone na odwodnienie są dzieci i niemowlęta, ponieważ w porównaniu z dorosłymi, zawartość wody w ich organizmach jest większa (u noworodków wynosi ok. 75 proc. masy ciała). Niemowlęta i dzieci potrzebują wody, aby uzupełniać braki powstałe na skutek oddychania, pocenia się, oddawania moczu oraz intensywnego rozwoju organizmu. Biegunki i wymioty, które są dość częstym zjawiskiem u dzieci i niemowląt, mogą doprowadzić do odwodnienia, jeśli braki wody nie zostaną szybko uzupełnione.

Niemowlęta nie potrafią jasno komunikować swoich potrzeb, a dzieci mogą być zbyt pochłonięte tym, co robią, aby pamiętać o piciu, więc niezwykle ważne jest, aby zapobiegać ich ewentualnemu odwodnieniu, nie tylko w okresie letnim lub podczas choroby, ale także jesienią i zimą, gdy przebywamy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach.

Według prof. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rodzice i opiekunowie powinni dbać o to, by podawać dziecku płyny regularnie przez cały dzień. Nie musi być to tylko woda, której neutralny smak nie zawsze dziecku pasuje. Można w zamian podać sok czy kompot. „Należy także pamiętać o tym, że aż 20-30 proc. zapotrzebowania na wodę pokrywa pokarm, dlatego warto zachęcać dzieci do jedzenia warzyw i owoców, które odznaczają się wysoką zawartością wody i tym samym także biorą udział w nawadnianiu organizmu”.

5/5 - (72 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH