Holenderscy naukowcy wyhodowali sztuczną wołowinę na bazie komórek macierzystych. „Burgera z probówki”, wartego 250 tys. euro, miały okazję spróbować trzy osoby. Zgodnie twierdzą, że wygląd jest bardzo podobny do prawdziwej wołowiny, struktura mięsa również, ale w smaku brakuje przypraw.
Hamburgera in vitro stworzył prof. Mark Post, biotechnolog z uniwersytetu w Maastricht, wraz z zespołem. Naukowcy użyli do tego celu ok. 20 tys. cienkich pasków sztucznie wytworzonej tkanki mięśniowej. Komórki macierzyste pobrane z szyi krowy zostały umieszczone w specjalnej pożywce. Przyczepione do swego rodzaju „rusztowania”, dzięki skomplikowanym operacjom (m.in. oddziaływaniu impulsów elektrycznych) komórki zaczęły się namnażać, tworząc mięśniową tkankę przypominającą mięso.
Wyprodukowany w ten sposób hamburger ma zbliżony smak do naturalnego mięsa, jednak w odróżnieniu od niego nie zawiera tłuszczu. Naukowcy nie znaleźli jeszcze sposobu na uzupełnienie sztucznego mięsa tłuszczem i krwią.
Prof. Post ma nadzieję, że opracowana przez niego metoda laboratoryjna zastąpi tradycyjny, wyniszczający środowisko i zadający zwierzętom cierpienie sposób uzyskiwania mięsa.
Obecnie jednak naukowcy są w stanie wyhodować tylko niewielkie ilości mięsa, a i tak koszty są astronomiczne – stworzenie pojedynczego burgera o wadze 142 gramów kosztowało 250 tys. euro.
Twórcy przekonują jednak, że wysoki koszt częściowo wynika z faktu, że badania nad mięsem in vitro są jeszcze w powijakach. Przekonują, że po opracowaniu modelu wytwarzania i automatyzacji produkcja przemysłowa na dużą skalę pozwoliłaby znacznie ograniczyć koszty.
(Źródło: natemat.pl, tvnmeteo.tvn24.pl)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.