Grypy nadszedł czas


Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus. Jej występowanie ma związek z porami roku. Na półkuli północnej zachorowania obserwuje się od listopada do marca, a gwałtowne epidemie zdarzają się co 2-3 lata.

Choroba zaczyna się nagłą, wysoką gorączką, która dochodzi do 39-400, dreszczami, złym samopoczuciem, silnym bólem głowy i bólami mięśni całego ciała. Potem pojawiają się objawy nieżytu górnych dróg oddechowych: ból gardła związany z przekrwieniem i obrzękiem błony śluzowej, katar, chrypka spowodowana nieżytem krtani oraz ból w okolicy mostka i suchy kaszel. Może poja-wić się zaczerwienienie spojówek, a u dzieci objawy żołądkowo-jelitowe.

Groźne powikłania
Grypa niesie ze sobą niebezpieczeństwo powikłań. Do najczęstszych należą: ostre zapalenie zatok obocznych nosa, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli i płuc. Przy przewlekłej chorobie płuc może nasilić się astma i choroba wieńcowa. Może także dojść do zapalenia nerek, rozregulowania cukrzycy, w przypadku kobiet ciężarnych do poronienia.

Na grypę chorujemy wielokrotnie, a mutacje wirusa (jego zmienność) powodują, że co roku musimy zaszczepić się szczepionką zawierającą aktywną w danym sezonie postać wirusa.

Dokuczliwe objawy
Nie ma środka swoistego na grypę, a leczenie opiera się na zmniejszaniu dolegliwości towarzyszących chorobie. Podaje się leki obniżające gorączkę, przeciwbólowe, ułatwiające odkrztuszanie, rutozyd, a także witaminę C. W czasie gorączki chory powinien leżeć w łóżku (!), stosować lekkostrawną dietę i pić dużą ilość płynów. Bardzo dokuczliwym objawem grypy są bóle mięśni i kości oraz wysoka gorączka, która wyczerpuje organizm. Zawroty głowy i dokuczliwy ból stawów i mięśni całego ciała uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i utrudniają najprostsze codzienne czynności, bo prawie każdy ruch nasila ból.

Ibuprofen
W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest podawanie leku, który obniży gorączkę i zlikwiduje ból. Oczekiwane rezultaty da przyjmowanie preparatów zawierających ibuprofen, niesterydowy lek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Lek ten hamuje działanie cyklooksygenazy prostaglandynowej, czego efektem jest zlikwidowanie bólu głowy i mięśni oraz zmniejszenie stanu zapalnego, który jest bezpośrednią przyczyną bólu. Przeciwdziałanie stanom zapalnym łagodzi również przekrwienie i ból gardła oraz bóle w klatce piersiowej spowodowane kaszlem. Działanie ibuprofenu na ośrodek termoregulacji w mózgu przywraca prawidłową temperaturę ciała. Organizm zaczyna wracać do równowagi.

Leczenie objawowe
Nie jesteśmy w stanie całkowicie zabezpieczyć się przed grypą, ponieważ nawet szczepienia nie dają stuprocentowej pewności, że nie zachorujemy (chociaż u osób zaszczepionych ewentualny przebieg choroby jest dużo łagodniejszy). Nie ma leku, który bezpośrednio zwalcza grypę, dlatego trzeba zminimalizować dolegliwości związane z tą chorobą i jak najszybciej rozpocząć leczenie objawowe.

Poprawimy wtedy stan ogólny i samopoczucie pacjenta oraz zapobiegniemy powikłaniom, które są groźne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia, zwłaszcza w przypadku osób starszych.


#Grupy ryzyka

  • osoby starsze oraz osoby z chorobami układu oddechowego i układu krążenia
  • osoby z osłabioną funkcją układu odpornościowego, podatne na infekcje,
  • przewlekle chorzy z upośledzoną czynnością nerek bądź cukrzycą,
  • osoby przebywające w dużych skupiskach i podróżujące środkami komunikacji miejskiej
  • osoby narażone na częsty kontakt z wirusem – dzieci, personel służby zdrowia, nauczyciele, przedszkolanki, pracownicy transportu, urzędnicy

#Jesienne porady

  • w czasie epidemii grypy staraj się unikać miejsc publicznych (kina, kawiarnie itd.)
  • o ile to możliwe, ograniczaj kontakty z osobami zarażonymi wirusem
  • często myj ręce, a będąc poza domem, nie dotykaj brudnymi rękoma okolicy ust i oczu – wirus grypy pozostający na klamkach może przedostawać się stamtąd przez ręce do organizmu
  • ubieraj się ciepło, najlepiej na cebulkę – unikniesz zarówno wychłodzenia, jak i przegrzania organizmu
  • regularnie przyjmuj witaminę C – w tabletkach i w postaci naturalnej (surowe owoce, warzywa, soki)
4.4/5 - (161 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH