Zachowanie po wypiciu alkoholu jest zdeterminowane przez geny – potwierdzają polscy naukowcy na podstawie badań genetycznych dotyczących samobójstw popełnionych pod wpływem alkoholu.
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP kierownik badań, prof. Rafał Płoski z Zakładu Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), samobójstwa są częstszym powodem śmierci niż wypadki. Okazuje się, że ok. 40 proc. samobójstw popełnianych jest pod wpływem alkoholu. Uczeni z WUM postanowili zbadać, czy związek z tym zjawiskiem mogą mieć geny.
W tym celu pobrali próbki DNA z ciał ok. 750 samobójców, które trafiły do Zakładu Medycyny Sądowej WUM. Wśród badanych ofiar aż 300 było pod wpływem alkoholu.
Badacze wzięli pod lupę tzw. gen AUTS2, bo wiedzieli, że ma on związek z rozwojem psychiki i wyższych czynności mózgowych. Na razie nie wiadomo, na czym dokładnie polega jego działanie, ale zauważono np., że uszkodzenia tego genu mogą prowadzić do autyzmu. Jest też pewien związek działania tego fragmentu DNA z epilepsją, dysleksją czy ADHD. Gen ten u ludzi czasem jest bardziej, a czasem mniej aktywny. Różne jego warianty mogą odmiennie wpływać na predyspozycje do alkoholizmu.
Okazało się, że wśród osób, które popełniły samobójstwo pod wpływem alkoholu, nadreprezentowany jest jeden z wariantów genu AUTS2. Co może wydawać się dziwne, jest to ten sam wariant, który sprawia, że statystyczny jego posiadacz pije nieco mniej alkoholu niż inni.
Prof. Płoski podejrzewa, że alkohol u osób z takim wariantem genu może powodować gorszy nastrój, a więc osoby te mogą częściej „upijać się na smutno”, co w skrajnych przypadkach prowadzić może nawet do targnięcia się na swoje życie.
Jak przyznaje naukowiec, taki wariant genu AUTS2 występuje u dość sporej części populacji. Nie znaczy to jednak, że każda z tych osób pije mniej alkoholu niż inni i że gorzej znosi alkohol. Zależność ta jest bardziej subtelna. Odkrycie Polaków nie może służyć do wyznaczania osób, które po alkoholu mogłyby mieć skłonności samobójcze, ale raczej ma pomóc zrozumieć genetyczne uwarunkowania wpływu alkoholu na organizm.
W badaniach brali udział naukowcy z jednostek WUM: Zakładu Genetyki Medycznej, Zakładu Medycyny Sądowej, Instytutu Kardiologii, a także Katedry i Kliniki Psychiatrycznej.
(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.