Fundacja prof. Religi uruchomiła zakład produkcji protez serca

Protezy serca dla dorosłych, a w przyszłości również dla dzieci, będą produkowane w zakładzie produkcji protez serca, uruchomionym 7 maja br. w Zabrzu przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Opracowane w fundacji polskie protezy serca ratują chorych ze skrajnie niewydolnym sercem, zakwalifikowanych do transplantacji. Podtrzymują chorego przy życiu w czasie oczekiwania na przeszczep i odciążają chory narząd, co w niektórych przypadkach daje szansę uniknięcia przeszczepu. Protezy starszego typu zastosowano z powodzeniem u ok. 250 pacjentów.

W nowo otwartym zakładzie będą produkowane ulepszone, nowocześniejsze protezy z rodziny ReligaHeart – nieco mniejsze i lżejsze. Pacjent może się z taką protezą poruszać po szpitalu – zewnętrzna część jest zamontowana na niewielkim wózku. Badania kliniczne rozpoczną się już za kilka tygodni w Instytucie Kardiologii w Warszawie, drugim partnerem badawczym jest Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

-Nigdy nie zastosowaliśmy innych pomp niż opracowane tutaj, tak sobie poradziliśmy, że nie musieliśmy stosować zagranicznych. Teraz rozpoczynamy nowy etap – badania kliniczne nowej pompy. To wielki sukces tego zespołu tutaj, wielki sukces ministerstw zdrowia i nauki oraz programu Polskie Sztuczne Serce – powiedział dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie prof. Witold Rużyłło.

-Nie ma wątpliwości, że najlepsze jest ludzkie serce, za 10 lat powiem to samo, ale nie zawsze ono jest, wciąż nie mamy tylu dawców, ile porównywalne z nami kraje. Cieszymy się więc, że komory tutaj stworzone ratują chorych – powiedział przewodniczący Rady Naukowej FRK, a zarazem dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.

Jak poinformował podczas uroczystości kierownik Pracowni Sztucznego Serca Instytutu Protez Serca FRK Roman Kustosz, w zakładzie może powstawać do pięciu protez tygodniowo, czyli ok. 250 rocznie. Za rok naukowcy z fundacji chcą produkować w zakładzie pierwszą pediatryczną pompę dla dużych dzieci, w kolejnym roku – jej następny, mniejszy rozmiar pediatryczny, a za trzy lata – pompę dla dzieci małych – od 2 do 6 lat.

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl
foto: © Tombaky | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images)

4.7/5 - (347 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH