Ćwiczenia fizyczne mogą powstrzymać alzheimera

Nawet przy predyspozycjach genetycznych do wystąpienia alzheimera, wprowadzenie zmian w stylu życia w średnim wieku może opóźnić pojawienie się objawów choroby.

Osoby mające gen predysponujący do rozwoju choroby Alzheimera czy starczego upośledzenia czynności poznawczych (objawiających się kłopotami z pamięcią, koncentracją czy myśleniem), wcale nie muszą zachorować. Większy wpływ na rozwój choroby ma styl życia. Ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych rośnie wprawdzie z wiekiem, ale niezależnie od wieku, mózg ma zdolność samoregulacji, o ile go do tego zachęcimy.

Nie możemy wprawdzie przewidzieć rozwoju choroby Alzheimera czy też związanych z wiekiem upośledzeń czynności poznawczych, ale możemy zachować sprawność umysłu, wykonując systematycznie ćwiczenia fizyczne.

Naukowcy z Seattle przez sześć lat obserwowali 1700 osób w wieku 65 lat i więcej. Stwierdzili, że u tych, którzy ćwiczyli co najmniej trzy razy w tygodniu przez co najmniej 15 minut, ryzyko choroby Alzheimera zmniejszyło się o jedną trzecią. Ćwiczenia obejmowały chodzenie, jazdę na rowerze, pływanie, trening siłowy czy aerobowy. Badacze zaobserwowali, że ćwiczenia aerobowe poprawiały pamięć.

Istnieją dowody na to, że ćwiczenia aerobowe, nawet jeśli rozpocznie się je w podeszłym wieku, korzystnie wpływają na strukturę i funkcjonowanie mózgu, sprawność intelektualną, zwłaszcza związaną z planowaniem i podzielnością uwagi. Badania sugerują, że ćwiczenia zwiększają produkcję czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (BDNF), który działa w ten sposób, że skłania komórki nerwowe do multiplikacji i tworzenia większej liczby połączeń.

(Źródło: cyberbaba.pl
foto:© Hohotun4ik | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images)

4.8/5 - (121 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH