Mam 45 lat. Od jakiegoś czasu coraz słabiej słyszę na lewe ucho, szumi w nim i czuję, jakby cały czas było zatkane. Czasem mam zawroty i bóle głowy. Proszę o pomoc. Czy mogę użyć jakichś kropli?
Przyczyną tej dolegliwości jest najprawdopodobniej korek woskowinowy. Aby go zmiękczyć, można zastosować płynną parafinę. Bardzo trudno jest jednak samodzielnie usunąć go w całości. Stosowanie kropli jako jedynego środka rzadko przynosi pożądany efekt. Zatkanie przewodu słuchowego wiąże się ze złą wentylacją, co może być przyczyną infekcji. Dlatego powinna Pani skonsultować się z otolaryngologiem.
W przypadku stosowania kropli do ucha ważne jest ich prawidłowe użycie. W miarę możliwości należy skorzystać z pomocy innej osoby w celu prawidłowego zakroplenia preparatu. Przed przystąpieniem do zakraplania należy umyć dłonie mydłem i ciepłą wodą oraz dokładnie je osuszyć. Należy ułożyć głowę na płaskiej powierzchni i skierować ją na bok, tak aby umożliwić najlepszy dostęp do ucha i zapobiec wyciekaniu kropli. Krople powinny być podgrzane do temperatury ciała, poprzez trzymanie pojemnika w dłoni przez kilka minut. Zminimalizuje to nieprzyjemne uczucie związane z aplikacją. Nie można podgrzewać pojemnika w ciepłej wodzie, gdyż gorące krople mogą spowodować ból, mdłości i zawroty głowy. Przed aplikacją należy wstrząsnąć pojemnik i ostrożnie go otworzyć. Aby w miarę możliwości wyprostować przewód słuchowy zewnętrzny, małżowina ucha dorosłych powinna zostać uniesiona lekko w górę i do tyłu, u dzieci natomiast w dół i do tyłu. Zakraplacza nie wolno wprowadzać zbyt głęboko, by nie uszkodzić ucha. Należy przy tym uważać, by nie dotykać zakraplaczem do ucha. Po aplikacji wskazane jest pozostanie w tej samej pozycji przez co najmniej pięć minut.
Niekiedy po podaniu kropli może nasilić się uczucie głuchoty, ale powinno ono ustąpić w ciągu kilku minut.