Europa się starzeje, a jej ludność chce żyć dłużej i lepiej. Potrzeba więc nowych leków, nowych metod leczenia i lepszej organizacji służby zdrowia. Dobrze rozumieją to europejscy producenci leków – co roku wydają na badania 22 mld euro.
Badania dotyczące medycyny i biotechnologii promuje Unia Europejska. W przypadku leków Stary Kontynent ma przodujące miejsce w świecie i nie występuje tu typowy dla innych dziedzin europejskiej nauki problem z wdrażaniem pionierskich osiągnięć.
Duże dofinansowanie europejskie można uzyskać w ramach tzw. projektów celowych. Fundusze te są przyznawane na zasadzie pomocy publicznej, czyli
firma inwestuje swoje środki, a UE finansuje część badawczą przedsięwzięcia. Z takiej pomocy korzystają np. firmy farmaceutyczne wdrażające innowacyjne rozwiązania – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Olaf Gajl.
Polska ma szansę na wypracowanie oryginalnych rozwiązań np. w dziedzinie telemedycyny. Najbardziej znanym przykładem wykorzystania telemedycyny jest system opieki nad pacjentami z chorobami serca, których stan jest monitorowany na odległość przez urządzenia elektroniczne przez lekarzy, którzy w
razie czego udzielą pomocy.