Ekstremalna gruźlica

Próba wyleczenia się z nowej, ekstremalnie odpornej na leki odmiany gruźlicy kosztowałaby Polaka prawie 1,5 mln zł. Nawet z wątpliwym wsparciem funduszu zdrowia prawie nikogo nie byłoby na to stać

Jak pisze dziennik “Polska” gruźlica XDR-TB uznawana jest na świecie za praktycznie nieuleczalną. Przypadki wystąpienia gruźlicy XDR-TB zanotowano już w 37 krajach, w tym we wszystkich z grupy G8, czyli najbogatszych państw świata. Gruźlica przestała być chorobą biedy.

Służba zdrowia potrzebuje pilnie nowej, skutecznej szczepionki na TB oraz lekarstw i testów diagnostycznych. Nowego leku na gruźlicę nie wymyślono od czterech dekad.

Nie powstają też nowe syntetyczne antybiotyki. A takimi leczono skutecznie gruźlicę od lat 40. zeszłego wieku. Teraz zarazki już się na nie uodporniły.

W Polsce na razie nie stwierdzono pojawienia się gruźlicy XDR-TB. W zeszłym roku na zwykłą gruźlicę zachorowało 8,5 tys. osób. Z danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc wynika, że Polacy i tak średnio dwa razy częściej zapadają na gruźlicę niż obywatele innych krajów Unii Europejskiej. Szwedzi chorują pięć razy, a Niemcy – trzy razy rzadziej.

Lekarze alarmują, że obecnie świat nie ma żadnych leków, które mogłyby pokonać XDR-TB. Spośród 53 pacjentów z RPA – u których wykryto ten szczep gruźlicy – 52 chorych zmarło w ciągu 25 dni. Uważa się, że nowa gruźlica jest szczególnie groźna u osób cierpiących również na AIDS.

Co trzeci chory najprawdopodobniej ma też gruźlicę, gdyż osłabiony organizm łatwo poddaje się zarazkom. Dzisiaj na tuberkulozę umiera na świecie 1,7 mln ludzi rocznie (ok. 900 w naszym kraju). 5 tys. w ciągu jednego dnia. Jedna trzecia to mieszkańcy Afryki.

5/5 - (204 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH