Dziesięć przykazań amatora słońca


Korzystając z dobrodziejstw słońca, musimy wiedzieć, że promienie UVA i UVB wywołują różne niekorzystne reakcje skóry. Promieniowanie to, jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne i zapalenia skóry, takie jak fotodermatozy.

Przy tego typu promieniowaniu uwalniana jest ogromna liczba wolnych rodników, czyli agresywnych cząstek chemicznych uszkadzających znajdujące się w skórze białka i tłuszcze. To właśnie wolne rodniki są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry – fotostarzenie. Dlatego zalecane jest używanie preparatów przeciwsłonecznych z witaminą A i E oraz wyciągami z roślin, które neutralizują działanie wolnych rodników. Warto wiedzieć, że promieniowanie UVA wnika w głębokie warstwy skóry, gdzie może wywołać zmiany wewnątrz komórkowe w strukturze DNA. Przy wrażliwej skórze dzieci jest to szczególnie groźne, gdyż widoczna reakcja uszkodzonych komórek skóry może się ujawnić dopiero w wieku dorosłym.

Ochrona
Dobierając produkt ochronny, musimy pamiętać także, aby był odporny na wodę, piasek, i pot. Ważna jest również długość jego działania, czyli tzw. fotostabilność. Nie zapominajmy, że opalanie przy przyjmowaniu leków, nawet z pozoru niegroźnych ziół, czy też stosowanie antykoncepcji hormonalnej, musi być skonsultowane z lekarzem, gdyż bardzo często taka kąpiel słoneczna kończy się trudnymi do leczenia plamami na twarzy lub innych częściach ciała. Zwróćmy również uwagę na ważny aspekt oddychania naszej skóry. Na rynku farmaceutycznym są produkty służące do ochrony skóry, które zachowując ochronę przed promieniami UVA i UVB, pozwalają jej na naturalny proces metaboliczny, jakim jest po prostu oddychanie. To bardzo ważny aspekt pozwalający naszej skórze żyć i wydalać ze swojej powierzchni różne szkodliwe substancje, takie jak dwutlenek węgla czy pot.

Wystawiając twarz na słońce, nie nakładajmy makijażu. Ta wrażliwa „wizytówka” naszej osobowości wymaga szczególnej troski i stosowania wysokiej jakości produktów ochronnych. Natomiast reakcja na podkłady, pudry czy inne upiększające drobiazgi kosmetyczne jest nieprzewidywalna. Chcąc być piękni na plaży, wiedzmy o tym, że możemy, w ten sposób wywołać poważną chorobę dermatologiczną skóry, którą potem będziemy leczyć miesiącami, a nawet latami.

Im częściej, tym lepiej
Nakładajmy kremy czy emulsje, zwłaszcza na wrażliwe części ciała, kilka razy dziennie, najlepiej co 1–2 godziny. To zapewni prawidłową ochronę i w efekcie wymarzony urlop na pewno będzie bezpieczny dla nas i naszej skóry.

Dziesięć przykazań amatora słońca
* Ogranicz opalanie się między godziną 12.00-15.00
* Noś okulary przeciwsłoneczne i chroń głowę kapeluszem lub czapką.
* Jeżeli masz skórę bardzo wrażliwą, nawet w pochmurne dni stosuj kremy zawierające filtry.
* Opalaj się stopniowo – zaczynaj od 15 minut na słońcu oraz od kremów z silniejszymi filtrami.
* Używaj kremów z filtrami UVA i UVB.
* Pij często wodę mineralną, żeby uzupełnić niedobory płynów
* Kiedy masz tzw. świeżą opaleniznę, nie stosuj peelingów lub inwazyjnych kremów ujędrniających.
* Nie utrwalaj w solarium opalenizny zdobytej na słońcu.
* Jeśli na ciele pojawi się znamię o wyglądzie innym niż pozostałe i będzie zmieniać kształt oraz, kolor koniecznie wybierz się do dermatologa
* Dbaj o opaloną skórę. Pamiętaj o jej nawilżaniu, stosując do jej pielęgnacji odpowiednie produkty.


#czy wiesz, że…
Angielski skrót SPF (Sun Protection Factor) lub francuski IP (Indice de Protection) oznacza, że kosmetyk chroni przed promieniowaniem UVB. Promienie UVB powodują zaczerwienienie skóry. Niedopuszczanie do zaczerwienienia daje złudne poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem skóra jest cały czas narażona na promieniowanie UVA, odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się, alergie słoneczne, a nawet będące jednym z czynników powodujących raka skóry. O ochronie przed promieniami UVA świadczy faktor PPD (Persistent Pigmentation Darkening). Mówi, o ile zmniejszyła się dawka tego promieniowania absorbowana przez skórę. Np. przy faktorze UVA 7 do skóry wnika 7 razy mniej energii UVA. Czyli im wyższy faktor, tym lepiej. Niestety, na niewielu kosmetykach jest informacja o PPD. Dlatego warto przeczytać ich skład. Najczęściej stosowanymi filtrami UVB są filtry mineralne (tlenek cynku i dwutlenek tytanu) lub chemiczne: oxybenzon, mexoryl SX, mexoryl XL lub parsol 1789. Na niektórych kosmetykach jest napis IR (IR – infra red). Oznacza to, że chronią one skórę także przed promieniami podczerwonymi, które powodują jej rozgrzanie, co jest bardzo szkodliwe przy trądziku różowatym i pękających naczynkach.

4.6/5 - (101 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH