Dość tej pracy

Coraz częściej w gabinetach lekarzy i psychologów pojawiają się osoby skarżące się na dolegliwości świadczące o zawodowym wypaleniu. Objawia się ono poczuciem nieprzezwyciężonego zmęczenia, wyczerpania emocjonalnego, umysłowego i fizycznego.

Przyczyną jest praca zawodowa. Wcześniej była źródłem satysfakcji, teraz stała się zajęciem nudnym, pozbawionym sensu, nieprzynoszącym radości, nieinspirującym do aktywności, samodzielności, kreatywności.

Spłaszczają się relacje z innymi osobami, pojawia się niechęć do współpracy. Dominuje poczucie pustki, beznadziejności, braku wpływu na swoje życie i niedostrzeganie szansy na jakąkolwiek zmianę.

Dla osoby dotkniętej zespołem wypalenia zawodowego praca staje się udręką, bo nie spełnia pokładanych w niej nadziei i uniemożliwia samorealizację.

Wśród zawodów szczególnie narażonych, są te, związane z bliskim kontaktem z innymi ludźmi. Zespół wypalenia zawodowego najczęściej był opisywany u pielęgniarek, lekarzy, ratowników, nauczycieli i wychowawców, terapeutów, pracowników socjalnych, pracowników hospicjów.

Można też przypuszczać, że im mniej satysfakcji dostarcza tym osobom życie rodzinne, kontakt z partnerem, przyjaciółmi, zainteresowania i hobby, tym większe zaangażowanie w pracę, tym silniejsza potrzeba poszukiwania tam gratyfikacji emocjonalnej i potwierdzania własnej wartości.

Dla zespołu wypalenia zawodowego charakterystyczne jest zatarcie granic między życiem zawodowym i osobistym, między pracą a czasem wolnym i wypoczynkiem

Sygnałem poprzedzającym stan zawodowego wypalenia jest powracające uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, obniżony nastrój, poczucie pustki, braku sensu i celów, negatywne nastawienie do kolegów w pracy i bliskich, skłonność do wybuchania złością, kłótliwość, konfliktowość.

Tak jak wiele jest przyczyn, tak też wiele jest sposobów przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Ważna jest dobra organizacja pracy: realne oczekiwania, zapewnianie wsparcia w miejscu pracy, umiejętne rozwiązywanie konfliktów, troska o rozwój osobisty i zawodowy pracowników.

Istotne jest skupienie na sobie: urealnianie stawianych sobie oczekiwań, troska o trafność oceny własnych kompetencji, budowanie własnej odporności, poprzez m.in. odpoczynek i relaks, dobre relacje z ludźmi oraz dążenie do równowagi i harmonii pomiędzy wszystkimi sferami życia.

Pełny tekst artykułu o wypaleniu zawodowym znajdą Państwo w nr. 1 magazynu “Świat Lekarza”

Warunki prenumeraty

4.3/5 - (15 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH