Do Polski po zdrowie

Coraz więcej pacjentów z zagranicy korzysta z usług medycznych w naszym kraju. Uczelnie przygotowują personel do pracy z obcokrajowcami.

Jak informuje “Głos Wielkopolski” pierwszych 28 pracowników służby zdrowia – pielęgniarek, lekarzy i ratowników medycznych – ukończyło na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi szkolenie na opiekunów zagranicznych pacjentów, przyjeżdżających na leczenie do Polski. Egzamin na pilota wycieczek zdało 18 osób.

W polskich szpitalach leczą się chorzy z Danii, Szwecji, Anglii i innych państw. Np. w Poznaniu i Wielkopolsce od stycznia do września przebywało około 300 chorych z zagranicy, z czego ponad 80 procent stanowili Niemcy. Na zabiegi i rehabilitację przyjeżdżali także pacjenci z Francji, Szwecji, Włoch, a nawet odległej Indonezji.

Niektóre szpitale przygotowały specjalną ofertę dla obcokrajowców. Najbardziej zaawansowane prace w tym kierunku prowadzi Szpital Kliniczny nr 4 im. Wiktora Degi na poznańskim Dębcu.

– W stworzenie specjalnego oddziału dla zagranicznych pacjentów wyłożyliśmy już kilkaset tysięcy złotych – informuje na łamach “Głosu Wielkopolskiego” Witold Bieleński, zastępca dyrektora do spraw klinicznych tej placówki. – Przygotowaliśmy płyty i informatory w trzech językach obcych, nawiązaliśmy kontakty z niemieckimi kasami chorych.

Jest jednak problem formalny – nowy oddział musiałby podlegać jakieś katedrze AM. Tymczasem, według dr Bieleńskiego, oddział powinien być interdyscyplinarny i stanowić odrębną jednostkę.

Zjawisko turystyki zdrowotnej jest nowe, nie ma jeszcze oficjalnych statystyk. Wiadomo jednak, że obcokrajowcy najchętniej korzystają z usług stomatologów oraz chirurgów plastycznych. Koszty zabiegów są u nas nawet trzykrotnie niższe niż w zachodniej Europie.

Pacjenci zagraniczni nie spowodują, że polska opieka zdrowotna pozbędzie się kłopotów, mogą jednak spowodować, że przynajmniej część lekarzy i pielęgniarek zrezygnuje z wyjazdu z kraju w poszukiwaniu lepszego wynagrodzenia. Obcokrajowcy oraz ich ubezpieczyciele wpłyną także na modernizację i podniesienie jakości usług polskich szpitali.

4.6/5 - (78 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH