Dlaczego warto się szczepić?

Warto się szczepić, ponieważ szczepionki zapobiegają wielu groźnym chorobom – przypominają specjaliści. 12 grudnia po raz szósty obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Szczepień.

Tam, gdzie w ostatnich latach ludzie rezygnowali ze szczepień, pojawiły się choroby. Trzy lata temu w Europie, głównie Zachodniej, na odrę zachorowało 26 tysięcy osób, po czym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała specjalne ostrzeżenie.

To właśnie dzięki szczepionkom pokonano ospę, znakomite skutki przyniosła też podobna walka z polio.

A jaka jest najgroźniejsza zakaźna choroba w Polsce, przed którą można się zaszczepić? Jest nią grypa.- W ostatnich latach jest główną przyczyną śmiertelności z powodu chorób zakaźnych. Warto się chronić, a jedną z metod najbardziej skutecznych jest coroczne szczepienie przeciwko grypie – powiedział IAR prof. Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Niektórzy ludzie wzbraniają się przed szczepionkami w obawie przed potencjalnie groźnymi dla zdrowia i życia reakcjami poszczepiennymi. Lekarze potwierdzają, że takie reakcje czasem występują, są jednak bardzo rzadkie, toteż – według wakcynologów – ogólne zyski są większe od strat.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

5/5 - (291 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH