Dbaj o kręgosłup

Mniej dźwigaj – to hasło kampanii informacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy, skierowanej przede wszystkim do pracowników handlu oraz służby zdrowia. Według PIP, problemy z kręgosłupem są jedną z częstszych przyczyn nieobecności w pracy, dlatego podczas kampanii Inspekcja będzie namawiać do zmniejszenia obciążeń kręgosłupa, bezpiecznego podnoszenia i przenoszenia ciężarów.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PIP w jednym z supermarketów kasjer-sprzedawca podczas jednej zmiany przenosi i przekłada ponad 2 tony produktów (w tym wielokilogramowe zgrzewki). Natomiast w 242 Domach Pomocy Społecznej, skontrolowanych przez PIP w latach 2003-05, było aż 70 wypadków przy pracy spowodowanych przeciążeniem kręgosłupa u pielęgniarek, opiekunek czy pokojowych.

Celem kampanii jest uświadomienie pracownikom i pracodawcom zagrożeń związanych z dźwiganiem ciężarów oraz pokazanie jak można tego uniknąć – podaje Inspekcja.

PIP chce w całym kraju przeszkolić pracodawców opieki zdrowotnej i handlu, którzy później będą szkolili swoich pracowników. Inspektorzy pracy będą udzielać porad eksperckich. PIP przygotowała też wydawnictwa na ten temat.

Oprócz działań informacyjnych Inspekcja prowadzi kontrole w budownictwie, placówkach ochrony zdrowia oraz sklepach wielkopowierzchniowych. Zaczęły się one już w lutym i potrwają do listopada.

Inaugurację kampanii informacyjnej zaplanowano na 22 września w jednym z warszawskich centrów handlowych. Specjaliści PIP pokażą pracownikom i odwiedzającym centrum klientom, jak bezpiecznie dla kręgosłupa, mięśni i naszych stawów podnosić i przenosić ciężary. Będzie też można porozmawiać o swoich problemach z lekarzem medycyny pracy oraz inspektorami pracy.

Kampania to element ogólnoeuropejskiej kampanii, prowadzonej w krajach UE w 2007 roku. W całej Europie ok. 15 proc. kosztów wypadków przy pracy i chorób zawodowych powstaje w wyniku urazów kręgosłupa i mięśni.

5/5 - (150 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH