Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” już po raz kolejny przeprowadzi akcję społecznych badań profilaktycznych. W tym roku w dniach 20-27 kwietnia w Polsce i na Ukrainie można będzie wykonać test pod kątem cukrzycy.
Przedostatniego dnia marca w Kijowie odbyła się ceremonia wręczenia statuetek Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2012”. Wręczone zostały Honorowe Nagrody Zaufania osobom i organizacjom wspierającym systemy ochrony zdrowia na Ukrainie i w Polsce. Ponadto zaprezentowano produkty wyróżnione przez konsumentów w dziewiątej edycji Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” w Polsce.
Akcja profilaktyczna
Kulminacyjnym momentem gali była prezentacja społecznej akcji profilaktycznej pod hasłem „Cukrzyca. Wygrajmy razem!”. Z inicjatywy Kapituły Nagrody, po raz pierwszy w historii, w tym samym czasie zostaną przeprowadzone badania przesiewowe w Polsce i na Ukrainie, w dwóch krajach zamieszkiwanych łącznie przez prawie 80 milionów ludzi. Ponad 2 miliony z nich nie wie, że są chorzy na cukrzycę. Jeśli nie podejmą leczenia, ich życiu grozi niebezpieczeństwo. W badaniach będzie używany test HbA1c, umożliwiający określenie poziomu hemoglobiny glikowanej w ciągu trzech miesięcy wstecz od momentu przeprowadzenia badania. Dzięki temu może być on przeprowadzony o dowolnej porze, również po posiłku. To nowość i znaczne ułatwienie w porównaniu do badań poziomu cukru we krwi. Nowoczesne zestawy testów HbA1c udostępniła nam bezpłatnie firma Bayer HealthCare.
Konferencja naukowa
Nowatorską akcję profilaktyczną zapoczątkowała konferencja naukowa „Cukrzyca – międzynarodowy problem cywilizacyjny”, podczas której referaty wygłosili znakomici wykładowcy z Ukrainy, Polski, Rosji i Niemiec. Rozpoczeła się ona bezpośrednio po ceremonii wręczenia statuetek „Złotego OTISA 2012”. Dziękujemy firmom Bayer HealthCare, Berlin-Chemie/Menarini oraz Oceanic S.A. za pomoc w organizacji konferencji, bez której jej przeprowadzenie nie byłoby możliwe.
Uwaga nerki!
Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” do tej pory zorganizowała już dwie akcje społecznych badań profilaktycznych. W maju 2009 roku, w ramach akcji „Uwaga nerki!”, ufundowaliśmy 2 tys. badań pod kątem zagrożenia przewlekłą chorobą nerek. Akcja ta odbyła się przy udziale Krajowego Konsultanta w dziedzinie Nefrologii prof. Bolesława Rutkowskiego i we współpracy z Polską Federacją Pacjentów „Dialtransplant”. Z badań skorzystało 1177 mieszkańców Warszawy i Krakowa. Uzyskane wyniki przeanalizował zespół prof. Bolesława Rutkowskiego. Niestety, potwierdziły one skalę zagrożenia przewlekłą chorobą nerek. Gdyby opierać się na wynikach tych badań, okazałoby się, że poważne niebezpieczeństwo może dotyczyć nawet ośmiu milionów Polaków.
Zamiarem pomysłodawców akcji „Uwaga nerki!” było propagowanie jak najwcześniejszego rozpoznawania zagrożenia chorobami nerek. Kapituła jest przekonana, że Polacy nie mają nawyku przeprowadzania badań profilaktycznych i nie wiedzą, że przestrzegając zasad nefroprotekcji, można opóźnić rozwój choroby i dializowanie o kilkanaście lat.
Cicha epidemia
W ubiegłym roku w maju, w 30 miastach na terenie całej Polski można było wykonać bezpłatne badania mające na celu wykrycie zakażenia wirusem HCV, powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Szacuje się, że około 700 000 osób w Polsce jest zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C. Zakażenie HCV jest często określane jako „cicha epidemia”, ponieważ u większości osób przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Proces degeneracji tkanki wątrobowej jednak stale postępuje i może prowadzić do zwłóknienia, marskości lub nawet raka wątroby.
Akcję „Wolni od HCV!” zorganizowała Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” oraz Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.
Akcja badań profilaktycznych „Cukrzyca. Wygrajmy razem!” odbędzie się dzięki pomocy firmy Bayer HealthCare, która udostępniła nowoczesne zestawy testerów.