Cukrzyca – wygrajmy razem!

Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” po raz kolejny przeprowadzi akcję społecznych badań profilaktycznych. W tym roku można będzie wykonać test pod kątem cukrzycy. Badania zostaną wykonywane w tym samym czasie w Polsce i na Ukrainie. Badania cukrzycowe odbędą się od 20 kwietnia w 10 miastach Polski (adresy podamy później) do momentu wyczerpania limitu 2.500 testów A1CNow+ firmy Bayer.

Po raz pierwszy w historii, z inicjatywy Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” zostaną przeprowadzone badania przesiewowe w tym samym czasie w Polsce i na Ukrainie, w dwóch krajach zamieszkiwanych łącznie przez prawie 80 milionów ludzi. Ponad 2 miliony z nich nie wie, że są chorzy na cukrzycę. Jeśli nie podejmą leczenia, ich życiu grozi niebezpieczeństwo. W badaniach będzie używany test HbA1c, umożliwiający określenie poziomu hemoglobiny glikowanej w ciągu trzech miesięcy wstecz od momentu przeprowadzenia badania. Dzięki temu, może być on przeprowadzony o dowolnej porze, również po posiłku. To nowość i znaczne ułatwienie w porównaniu do badań poziomu cukru we krwi. Nowoczesne zestawy testów HbA1c udostępniła nam bezpłatnie firma Bayer HealthCare. Przeprowadzenie naszej akcji jednocześnie w dwóch krajach jest efektem tego, że w tym roku Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” po raz pierwszy wręczyła swoje wyróżnienia także na Ukrainie.

„Złoty OTIS” na Ukrainie
Ceremonia wręczenia statuetek Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2012” odbyła się przedostatniego dnia marca w Kijowie. Głównym punktem gali było wręczenie Honorowych Nagród Zaufania osobom i organizacjom wspierającym systemy ochrony zdrowia na Ukrainie i w Polsce. Ponadto zaprezentowane były produkty wyróżnione przez konsumentów w dziewiątej edycji Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” w Polsce.

Podczas gali zapoczątkowana została także nasza nowatorska akcja profilaktyczna. Rozpoczęła ją konferencja naukowa pt. „Cukrzyca – międzynarodowy problem cywilizacyjny”, podczas której referaty wygłosili znakomici wykładowcy z Ukrainy, Polski, Rosji i Niemiec. Odbyła się ona bezpośrednio po ceremonii wręczenia statuetek „Złotego OTISA 2012”. Dziękujemy firmom Bayer HealthCare, Berlin-Chemie/ Menarini oraz Oceanic S.A. za pomoc w organizacji konferencji, bez której jej przeprowadzenie nie byłoby możliwe.

Czytaj więcej o Złoty OTIS w Kijowie

Uwaga nerki!
W ubiegłych latach Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” zorganizowała już dwie akcje społecznych badań profilaktycznych. W maju 2009 roku, w ramach akcji „Uwaga nerki!”, ufundowaliśmy 2 tys. zaproszeń na badania pod kątem zagrożenia przewlekłą chorobą nerek. Akcja ta odbyła się przy udziale Krajowego Konsultanta w dziedzinie Nefrologii prof. Bolesława Rutkowskiego i we współpracy z Polską Federacją Pacjentów „Dialtransplant”. Z badań skorzystało 1177 mieszkańców Warszawy i Krakowa. Uzyskane wyniki przeanalizował zespół prof. Bolesława Rutkowskiego. Niestety, potwierdziły one skalę zagrożenia przewlekłą chorobą nerek. Gdyby opierać się na wynikach tych badań okazałoby się, że poważne niebezpieczeństwo może dotyczyć nawet ośmiu milionów Polaków.
Zamiarem pomysłodawców akcji „Uwaga nerki!” było propagowanie jak najwcześniejszego rozpoznawania zagrożenia chorobami nerek. Kapituła jest przekonana, że Polacy nie mają nawyku przeprowadzania badań profilaktycznych i nie wiedzą, że przestrzegając zasad nefroprotekcji można opóźnić rozwój choroby i dializowanie o kilkanaście lat.

Cicha epidemia
W ubiegłym roku w maju w 30 miastach na terenie całej Polski można było wykonać bezpłatne badania mające na celu wykrycie zakażenia wirusem HCV, powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Szacuje się, że około 700 000 osób w Polsce jest zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C. Zakażenie HCV jest często określane jako „cicha epidemia”, ponieważ u większości osób przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Proces degeneracji tkanki wątrobowej jednak stale postępuje i może prowadzić do zwłóknienia wątroby, marskości lub nawet raka wątroby.
Akcja „Wolni od HCV!” była organizowana przez Kapitułę Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” oraz Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych.
plakat_cukrzyca

4.5/5 - (24 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH