Cukrzyca o podłożu genetycznym

Badania, wykrywające cukrzycę o podłożu genetycznym, rozpoczęli lekarze z Kliniki Chorób Dzieci UM szpitala im. Konopnickiej w Łodzi, we współpracy z Kliniką Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak informuje w weekendowym wydaniu “Dziennik Łódzki”, dotychczas rozpoznali ten typ cukrzycy u piętnastu osób.

Najmłodszy pacjent ma kilka miesięcy, najstarszy 50 lat. “Możliwość identyfikowania genów, odpowiedzialnych za zachorowanie na cukrzycę, pojawiła się na świecie dwa lata temu” – wyjaśnia na łamach dziennika doc. Wojciech Młynarski, kierownik pracowni immunopatologii i genetyki w łódzkiej klinice. “Wszyscy, u których cukrzyca została wykryta w niemowlęctwie, byli dotąd leczeni insuliną. Cukrzyca genetyczna nie wymaga jednak jej podawania, znacznie skuteczniejsze jest leczenie doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi” – wyjaśnia.

Łódzcy lekarze będą badać pacjentów z całej Polski. Aby do nich dotrzeć, przygotowują krajowy rejestr chorych na cukrzycę. Projekt finansuje Ministerstwo Zdrowia. Badanie genetyczne jest nieodpłatne.

4.5/5 - (31 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH