Cukierki ograniczające powstawanie próchnicy

Niemieccy naukowcy opracowali cukierki, które ograniczają powstawanie próchnicy zębów. Łakocie zawierają martwe bakterie, wiążące się z bakteriami Streptococcus mutans – najczęściej wywołującymi próchnicę.

Kiedy żujemy, bakterie odczepiają się od zębów i trafiają do śliny. Połykanie lub plucie pozwala usunąć ich część z jamy ustnej. Pozostałe ponownie przyczepiają się do zębów.

Zespół Christine Lang z berlińskiej firmy biotechnologicznej Organobalance wiedział, że bakterie Lactobacillus paracasei zmniejszają u szczurów zarówno kolonizację zębów przez S. mutans, jak i intensywność próchnicy. Naukowcy sądzili, że tworząc koagregaty z S. mutans, L. paracasei nie dopuszczają, by te pierwsze przywarły do zębów.

Aby sprawdzić, czy uśmiercone za pomocą gorąca L. paracasei zapobiegną próchnicy także u ludzi, Niemcy przeprowadzili podwójnie ślepe badanie z udziałem 60 ochotników. Zostali oni losowo przydzieleni do trzech grup. Jednej podawano placebo, drugiej cukierki z 1 mg bakterii L. paracasei, a trzeciej z 2 mg tej bakterii. Każda z badanych osób w ciągu trwającego półtorej doby eksperymentu zjadła cztery cukierki. W ślinie ok. 75 proc. ochotników jedzących łakocie z bakteriami odnotowano znacząco mniej S. mutans niż dzień wcześniej. U osób spożywających cukierki z 2 mg bakterii spadek poziomu bakterii wywołującej próchnicę pojawiał się już po pierwszej przekąsce.

W artykule na łamach pisma „Probiotics and Antimicrobial Proteins” autorzy badania zaznaczają, że wykorzystując martwe L. paracasei, uniknęli problemów stwarzanych potencjalnie przez żywe mikroby, zaś uśmiercenie ich nie zniszczyło cukru, z którym wiążą się S. mutans. Co istotne, L. paracasei nie koagregują z korzystnymi bakteriami obecnymi w jamie ustnej.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.9/5 - (317 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH