Cola szkodzi kobiecym kościom

Kobiety, które regularnie pija colę maja większą szanse zachorowania na osteoporozę – informuje BBC powołując się na badania amerykańskich naukowców.

Badania przeprowadzone na 2,5 tys. osób pokazały, że picie coli wiązało się z niską gęstością mineralną kości u kobiet, pomimo ich wieku i ilości spożywanego wapna. Praca publikowana w American Journal of Clinical Nutrition nie wskazała takiej zależności w przypadku mężczyzn. Naukowcy stwierdzili, że cola szkodziła kościom kobiet, które piły 4 takie drinki w tygodniu, podczas gdy mężczyznom deklarującym picie około 5 puszek w ciągu tygodnia nie robiło to różnicy. Nie zauważono związku między piciem innych napojów gazowanych a stanem kobiecych kości.

W Wielkiej Brytanii ponad milion kobiet ma zdiagnozowaną osteoporozę, a o wiele więcej może ją mieć. Choroba ta powoduje, że kości są bardziej podatne na urazy w miarę jak tracą swoją gęstość.

Poprzednie prace sugerowały, że spożywanie coli może wywierać zły wpływ na kości ponieważ kobiety zastępują tym napojem mleko w diecie. Obecne studia pokazały, że kobiety pijące dużo coli wcale nie piją mniej mleka. Za osłabianie kobiecych kości wini się kwas fosforowy, jednak mechanizm nie jest w pełni udowodniony. Zdaniem badaczy, te panie, które nie chcą zachorować na osteoporozę powinny ograniczyć picie coli i sięgać po nią okazjonalnie.

5/5 - (174 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH