Co determinuje kolor włosów?

Cząsteczka znacząca dla funkcjonowania komórek macierzystych determinuje kolor włosów u ludzi – wynika z najnowszych badań.

-Staraliśmy się poznać genetyczne i molekularne podstawy bardzo charakterystycznych i zauważalnych cech osobniczych, jakimi są kolor włosów czy skóry – wyjaśnia prof. David Kingsley, kierownik projektu badawczego. – Odkryliśmy, że jedna z kluczowych cząsteczek sygnałowych, determinuje również kolor włosów.

Stwierdzono, że blond włosy powszechnie spotykane w północnej Europie, są przejawem pojedynczej zmiany w DNA. Reguluje ona ekspresję genu kodującego białko KITLG, znanego jako czynnik komórek macierzystych. Jednak nie ma ona wpływu na inne cechy organizmu.

W badaniu nad kolorem włosów naukowcy skorzystali z kilku wskazówek odnośnie regionów mogących go regulować. Pierwszą był już udowodniony związek zmiany nukleotydu adeniny na guaninę u osób z blond włosami z Europy Północnej. Drugą była obecność dużej inwersji wpływającej na kilka milionów nukleotydów w otoczeniu genu KITLG u myszy. Osobniki z dwoma kopiami tej mutacji (po jednej na każdym chromosomie) są białe, z jedną kopią, jaśniejsze niż typ dziki pozbawiony mutacji. Niewiadomo było jednak, co dokładnie determinuje ich barwę.

Następnie potwierdzono, że mutacja obecna u myszy, pojawia się również u ludzi. Pokazano, że skóra myszy z jedną kopią mutacji skutkuje ekspresją 60 proc. białka KITLG, w odniesieniu do myszy bez mutacji.

Dalsze badania wykazały, że w regionie ludzkiego DNA, który zawierał zmianę pojedynczego nukleotydu związanego z jasnym kolorem włosów wpływa na ekspresję KITLG tylko w mieszkach włosowych.

Wreszcie zastąpiono mutację u myszy ludzką sekwencją, z oraz bez zmiany nukleotydów związanej z włosami blond. Myszy z guaniną, powiązaną z włosami blond u ludzi, rzeczywiście mają znacznie jaśniejsze ubarwienie.

(Źródło: biotechnologia.pl)

4.8/5 - (207 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH