Międzynarodowe rozprzestrzenianie się chorób zagraża zdrowiu, gospodarce i bezpieczeństwu – głosi raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pod hasłem “Bezpieczniejsza przyszłość – globalna ochrona zdrowia publicznego w XXI wieku”.
Według ekspertów WHO, nowe choroby pojawiają się i rozprzestrzeniają w niespotykanym dotychczas tempie. Od 1967 r. zidentyfikowano co najmniej 39 nowych czynników chorobotwórczych, w tym HIV, gorączki krwotoczne Ebola i Marburg oraz SARS.
Także znane od dawna grypa, malaria czy gruźlica stale stwarzają zagrożenie ze względu na mutacje, rosnącą odporność na leki i słabe funkcjonowanie systemów ochrony zdrowia.
Linie lotnicze przewożą ponad 2 miliardy pasażerów rocznie, umożliwiając ludziom i chorobom przemieszczanie się w ciągu kilku godzin z kraju do kraju. Widać to było w roku 2003, gdy pojawienie się SARS kosztowało kraje azjatyckie ok. 60 mld USD z tytułu wydatków i strat w gospodarce.
Potrzeba światowej solidarności jest – według WHO – szczególnie wyraźna przy zwalczaniu chorób zakaźnych, np. ptasiej grypy.