Chirurgia bez skalpela…


…czyli rewolucja w leczeniu blizn.
Blizny to przede wszystkim problem natury estetycznej. Szczególnie uciążliwe są te, które znajdują się w miejscu widocznym: na twarzy, dekolcie, dłoniach.

Jak powstają blizny?
Blizna to, w skrócie, rozrost tkanki następujący w wyniku urazów: mechanicznego (np. skaleczenia), chemicznego (kontakt z substancja żrącą) lub termicznego (oparzenie, odmrożenie). Rozmiar blizny może być większy niż rany, a samoistne jej zanikanie zależy od umiejscowienia i indywidualnych cech każdego człowieka.

Blizny mogą powstawać w różnym wieku, ale szczególnie narażone są na nie dzieci i młodzież. Skóra dziecka jest napięta i produkuje więcej kolagenu, dlatego blizny chirurgiczne stają się bardzo często zgrubiałe, sinoczerwone i swędzące. Ostateczną postać mogą przyjąć nawet po roku od powstania urazu. Stają się wtedy jaśniejsze i miękną.

Jeżeli proces gojenia się rany zostaje zaburzony, np. w wyniku zakażenia rany pooperacyjnej lub drapania, blizna robi się szeroka i twarda. Może to utrudniać funkcjonowanie, np. gdy blizna jest umiejscowiona w pobliżu stawu.

Dokuczliwe są także bliznowce – twarde, bolesne narośle nad powierzchnią rany, które pojawiają się po zagojeniu urazu.

Blizny – problem natury estetycznej
Szczególnie uciążliwe są blizny znajdujące się w miejscu widocznym: na twarzy, dekolcie, dłoniach. Mają wpływ na komfort psychiczny pacjenta, który źle znosi obecność blizny, jest nią skrępowany, stara się ją zamaskować, co nie zawsze się udaje i może być przyczyną rozczarowania i rozgoryczenia.

Nawet jeżeli blizna nie jest widoczna, bo znajduje się np. w dole brzucha (po cięciu cesarskim), dyskomfort pacjenta wywołuje sama świadomość jej istnienia.

Silikon – przełom w leczeniu blizn i bliznowców
Użycie silikonu w specjalistycznych preparatach leczniczych umożliwia przeprowadzenie w domu skutecznej terapii.


#Silikon stosuje się:

  • w leczeniu blizn powstałych po zabiegach chirurgicznych (również po operacjach plastycznych), poparzeniach itp.,
  • profilaktycznie, żeby zapobiec powstaniu blizny, oczywiście wtedy, gdy rana jest już wygojona.
  • Żel silikonowy szybko zasycha i jest bezbarwny. Bezpośrednio po zastosowaniu można na niego nakładać makijaż. Cienka, elastyczna warstwa nie krępuje ruchów i nie jest widoczna przy ruchach mimicznych.
  • Aby zapobiec nieprawidłowemu bliznowaceniu, terapię powinno się rozpocząć zaraz po wygojeniu rany, kiedy wykształcił się już naskórek. W przypadku blizn już istniejących efekt jest tym lepszy, im szybciej rozpocznie się leczenie.
4.7/5 - (62 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH