Biurokracja bez granic

W tym roku po raz pierwszy została wręczona Międzynarodowa Nagroda Zaufania “Złoty OTIS”. Odebrali ją przedstawiciele Stowarzyszenia Chirurgów Dziecięcych Ukrainy.

Za otrzymaną w Polsce nagrodę pieniężną ukraińscy chirurdzy zakupili cysto-uretroskop dziecięcy. Przyrząd ten, jako pierwszy na Ukrainie miał służyć małym pacjentom w specjalistycznej klinice “Ochmatdyt”. Niestety biurokracja znowu dała się we znaki.

Jak pisze na łamach “Managera Apteki” inicjator i organizator przedsięwzięcia Paweł Kruś “ukraińscy przyjaciele wciąż gromadzą niezbędne zaświadczenia (a jest ich już cała sterta), aby móc przewieźć sprzęt przez granicę”.

Prof. Danyło Julianowicz Krywczenia, w wywiadzie dla ukraińskiego “Dnia”, mówi, że cysto-uretroskop dziecięcy pozwala na diagnozowanie i operowanie noworodków cierpiących na złożone defekty układu moczowego. Patologia ta jest dość rozpowszechniona i niestety u małych dzieci ciężko się operuje. Niezbędna pomoc nie jest im udzielana. Dlatego zdecydowaliśmy się właśnie na ten drogi przyrząd: na Ukrainie nikt go jeszcze nie ma, a jest on bardzo potrzebny”.

Tymczasem cysto-uretroskop leży na szafie w naszej redakcji i czeka, aż ktoś zrobi z niego użytek. A nam ręce opadają i zastanawiamy się, ile dzieci chirurdzy zdążyliby zoperować w tym czasie? – pisze Paweł Kruś.

Więcej w najnowszym wydaniu “Managera Apteki

4.8/5 - (204 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH