Bezpłatne Badania zagrożenia jaskrą.Skorzystajcie!

POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA

Ogólnopolska akcja badania Polaków w kierunku jaskry

W najbliższą sobotę 18 marca 2017 roku z okazji obchodów Światowego Tygodnia Jaskry odbędzie się ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry, której inicjatorem i organizatorem jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO). Tego dnia wszyscy Ci, którzy nie odwiedzili okulisty od przynajmniej roku i nie chorują na jaskrę będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań okulistycznych oferowanych w ponad 60 ośrodkach w całym kraju. Lista placówek, która włączyła się do akcji dostępna jest na stronie www.pto.com.pl  

W Polsce jaskrą dotkniętych jest ok. 750 000 osób. Blisko połowa z nich niestety nadal nie została zdiagnozowana. Przyczyną jest bezobjawowy przebieg choroby, niska świadomość Polaków na jej temat i w efekcie brak wizyt kontrolnych u lekarzy okulistów. 

  • Około 70 procent przypadków jaskry w naszym kraju jest wykrywana zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Polacy nie badają profilaktycznie swojego wzroku mimo, że jest to jeden z najważniejszych zmysłów. Trafiają do okulisty dopiero wtedy, gdy zauważą objawy w postaci ograniczenia pola widzenia. Chcemy to zmienić. Stąd pomysł na akcję ogólnopolskich bezpłatnych badań przesiewowych – apeluje prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, Kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego SPSK im. prof. dr W. Orłowskiego w Warszawie, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Okulistyki, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Jaskra to według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) druga, po zaćmie najczęstsza przyczyna utraty wzroku. Według szacunkowych danych Polskiego Związku Niewidomych ok. 18-20 procent niewidomych w Polsce straciła wzrok właśnie z powodu jaskry. 

 – Ta choroba atakuje bardzo podstępnie. Rozwija się powoli, zazwyczaj bez wyraźnych objawów. Z reguły charakteryzując się jedynie podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Jest jednak niezwykle groźna, gdyż nieleczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Jedynym sposobem, by ją wykryć na czas są regularne badania u okulisty. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek. – Wbrew obiegowym opiniom jaskra nie jest jedynie chorobą osób w podeszłym wieku. Dotyka również osoby młode już po 35 roku życia. Po czterdziestce dotkniętych tą chorobą jest ok. 2-3 procent populacji. – dodaje profesor.

Kto może zachorować na jaskrę?

Na jaskrę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Oczywiście ryzyko wzrasta wraz z wiekiem od 0,5 procenta przed 50 r.ż. do 10 procentów po 80 r.ż. Jednak zbadać w kierunku jaskry powinien się każdy, szczególnie jeśli jest w grupie podwyższonego ryzyka.

Do czynników ryzyka zachorowania na jaskrę należą m.in. podwyższony poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku, krótkowzroczność, zaburzenia gospodarki tłuszczowej czy rodzinne występowanie jaskry (I stopień pokrewieństwa – rodzice, rodzeństwo), ale także niskie ciśnienie tętnicze, migreny oraz cukrzyca. 

Na czym polega diagnostyka jaskry?

Obecne metody pozwalają na diagnozę jaskry w każdym wieku.  W ramach ogólnopolskiej akcji Polskiego Towarzystwa Okulistycznego „Polscy okuliści kontra jaskra” pacjenci poddani zostaną badaniu budowy dna oka i grubości rogówki, jak również przeprowadzony zostanie  u nich pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Aby zapisać się na badanie niezbędny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny z placówką. Lista gabinetów w których będzie można zbadać się w kierunku jaskry dostępna jest na stronie www.pto.com.pl 

  • Jeśli z jakiegoś powodu tego dnia nie będziecie Państwo mogli skorzystać z naszej akcji to zachęcam do odwiedzenia okulisty w innym dogodnym dla siebie terminie. Badania diagnostyczne w kierunku jaskry są w koszyku świadczeń gwarantowanych. Każdy okulista może je wykonać jednak, aby umówić się na wizytę, należy wcześniej uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego. Pamiętajmy jaskra nie boli ale kradnie wzrok – podkreśla prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek.
     
4.3/5 - (284 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH