Bezpieczne opalanie

Bezpieczne opalanie – jak się opalać, żeby nie żałować?

Jak korzystać ze słońca, żeby było dla nas źródłem cennej witaminy D i pięknej opalenizny, którą będziemy chwalić się przez długie tygodnie? Czym jest bezpieczne opalanie, jak używać peelingu i czy jest możliwe długotrwałe nawilżenie skóry na dłużej?

Piękna opalenizna to wizytówka udanych wakacji, jednak ważne jest to, że promieniowanie słoneczne jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – dzięki niemu wytwarzana jest cenna witamina D. Słoneczne dni zachęcają do kąpieli słonecznych, dla wielu jest to okazja, by jak najszybciej uzyskać opaleniznę. Niestety, odbywa się to poprzez stosowanie kremów ze zbyt niskim filtrem albo ich zupełne pominięcie.

Zaniechanie podstawowej pielęgnacji podczas opalania, sprawia, że w efekcie mogą pojawić się różne problemy skórne a nawet choroby.

Zanim zaczniemy się opalać

Przed rozpoczęciem opalania, należy za każdym razem nałożyć na skórę krem z filtrem. Warto posmarować nim dokładnie skórę kilkadziesiąt minut przed wystawieniem jej na słońce, a czynność taką powtarzać regularnie, w równych odstępach czasu, a także po każdym wytarciu się ręcznikiem. Osoby, które mają jaśniejszą cerę powinny używać kremów z wyższym filtrem. Aby uniknąć przebarwień i nierównej opalenizny, lepiej zrezygnować z makijaż.

Pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie: jeśli skóra opala się powoli, to opalenizna utrzyma się dłużej.

Bezpieczne opalanie

Intensywne opalanie wysusza naskórek, a w sytuacji kiedy jest za mało wody w komórkach, dochodzi do nadmiernego zagęszczenia płynów wewnątrzkomórkowych. Powoduje to zmniejszone wydalanie substancji szkodliwych z organizmu. Przesuszona skóra traci funkcje ochronne i może pękać. Wówczas do organizmu mogą wniknąć alergeny czy drobnoustroje, czego następstwem będą stany zapalne.

Efektem nadmiaru słońca jest niezdrowy wygląd skóry, jej wysuszenie, odwodnienie, zmarszczki, przebarwienia, a w najgorszym wypadku choroby skóry. Kąpieli słonecznych używajmy więc z rozwagą i szczególnie chrońmy skórę w godzinach okołopołudniowych, kiedy słońce świeci najmocniej. Długie godziny plażowania objawią się w postaci suchości i szorstkości skóry, która będzie przegrzana i ściągnięta.

Bezpieczne opalanie - jak to robić właściwie?

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Po powrocie z plaży należy koniecznie schłodzić i oczyścić ciało. Najlepszy będzie letni prysznic – należy stopniowo zmniejszać temperaturę wody. Pozbędziemy się w ten sposób ze skóry potu, pozostałości kremu do opalania, piasku czy soli morskiej.

Dobrze jest też zastosować delikatny środek myjący, najlepiej płyn do mycia w postaci emolientu. Zarówno oczyści jak i delikatnie nawilży skórę. Taka kąpiel złagodzi uczucie wysuszonej i ściągniętej skóry oraz pozwoli jej oddychać.

Jeśli nie oczyścimy w ten sposób ciała, pory na skórze pozostaną zamknięte, a szkodliwe substancje zostaną w organizmie. Z kolei oczyszczona skóra będzie gotowa na przyjęcie aktywnych składników zawartych w preparatach nawilżających.

Długotrwałe nawilżenie skóry

Do wysuszonej słońcem skóry warto użyć emolientów, których podstawowym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry. Dodatkowo natłuszczają, regenerują naskórek, tworzą barierę ochronną zapobiegającą utratę wody i działają przeciwzapalnie.

Dobrym pomysłem dla opalonej skóry są także produkty z witaminami, np. A, C, E. Jeśli nie mamy pod ręką tego typu preparatów można wykorzystać wazelinę kosmetyczną, która w ogromnym stopniu hamuje parowanie wody ze skóry.

Peeling po opalaniu

Wciąż krąży przekonanie, że peeling może zetrzeć opaleniznę. Warto wiedzieć, że brązowy kolor opalenizny znajduje się w skórze właściwej, a nie w naskórku. To oznacza, że nie można zetrzeć go peelingiem.

W przypadku opalonej skóry peeling całego ciała powinno się wykonywać codziennie. Jednak musi być to peeling bardzo delikatny, aby nie podrażniał naskórka, a jedynie złuszczał jego martwe części. Bez tego skóra będzie przesuszona i matowa. Peeling usunie dodatkowo zanieczyszczenia, oczyści pory, a opalenizna będzie miała ładny wygląd.

Jeśli planujemy kolejny dzień na plaży, dozujmy wystawianie skóry na słońce. Warto pamiętać, że opalona skóra jest delikatniejsza i bardziej podatna na działanie promieni słonecznych.


Źródło: informacja prasowa / ziolek.pl

4.6/5 - (5 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH