Badania obowiązkowe

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za pobyt i leczenie chorego w szpitalu tylko wtedy, jeśli przyjęty pacjent zostanie odpowiednio przebadany.

  • Chcemy wyeliminować sytuacje, w których pacjent jest przyjmowany do szpitala bez określonych powodów medycznych lub źle diagnozowany, zapowiada na łamach “Życia Warszawy” Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ.

Z kontroli, jaką NFZ przeprowadził w zeszłym roku, wynika, że ponad 60 proc. pacjentów przyjętych z powodu wstrząsu mózgu nie miało wykonanej tomografii komputerowej ani konsultacji neurologicznej. Co piątemu pacjentowi, którego przyjęto do szpitala z podejrzeniem zapalenia trzustki, nawet nie wykonano badań laboratoryjnych, które pomogłyby takie zapalenie zdiagnozować. Co dziesiąty nie miał zrobionego USG.

Szpitale mogą teraz mniej chętnie przyjmować chorych na obserwacje – będą wydawać mniej, ale nie wiadomo, jak na to zareagują pacjenci.

“Do skierowania do szpitala powinien być dołączony komplet dokumentów. A tak nie jest. Pacjenci trafiają do nas z prywatnej służby zdrowia bez żadnych badań, więc to my musimy je wykonywać” – mówi reporterowi “Życia Warszawy” Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala na gdańskiej Zaspie.

I dodaje:”Z kierunkiem zmian proponowanych przez NFZ się zgadzam. Katalog, na podstawie którego się rozliczamy, wymaga zmian. Powinniśmy jednak mieć więcej czasu, by się do niego przygotować. Lepiej nie wprowadzać takich zmian w środku roku”.

4.7/5 - (161 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH