Alergie skórne


Jeśli na skórze pojawiają się zaczerwienione plamy, którym towarzyszy silne swędzenie lub pieczenie, a skóra staje się szorstka, złuszcza się i boleśnie pęka, objawy te mogą świadczyć o chorobie alergicznej skóry zwanej atopowym zapaleniem skóry.

Atopowe zapalenie skóry głównie jest spowodowane przez alergeny pokarmowe oraz wziewne takie jak: roztocza, pleśnie, sierść, środki chemiczne: detergenty, nieodpowiednie kosmetyki, barwniki spożywcze, konserwanty, zanieczyszczoną wodę lub kurz w powietrzu. Zwłaszcza latem narażeni jesteśmy na czynniki alergizujące, tj. pyłki lub nawet kontakt z roślinami poprzez dotyk lub otarcie podczas leśnych wędrówek. Niezależnie od przyczyny, skóra alergika jest nadmiernie przesuszona.

Ochronne lipidy
Jedną z najważniejszych funkcji skóry jest zapobieganie utracie wody i ochrona przed działaniem szkodliwych substancji. Jest to możliwe dzięki cieniutkiej warstwie komórek otoczonej specjalnymi lipidami. Skóra broni się, wytwarzając nowe lipidy w celu uszczelnienia bariery ochronnej. Utrzymanie bariery ochronnej skóry jest ciągłym procesem nieustającej odnowy i naprawy.

Dlaczego skóra staje się sucha?
Czasami skóra nie potrafi wyprodukować wystarczającej ilości lipidów, może to być cecha wrodzona. Skóra alergika nie nadąża z produkcją odpowiedniej ilości lipidów i naprawą uszkodzonej bariery ochronnej, staje się spierzchnięta, szorstka, popękana i łuszcząca. Warto pamiętać podczas odpoczynku wakacyjnego, doskonale wspomaga leczenie alergicznego zapalenia skóry dobroczynne działanie słońca.

Pielęgnacja skóry alergika
Najistotniejszym elementem w walce z tymi przypadłościami będzie więc właściwa pielęgnacja skóry. Polega ona przede wszystkim na nawilżaniu i natłuszczaniu, co zapobiega nawrotom atopowego zapalenia skóry. Dzięki nawodnieniu naskórek utrzymuje swoje funkcje ochronne. Pomagają także codzienne kąpiele z użyciem specjalistycznych emulsji leczniczych dodawanych do kąpieli oraz natłuszczanie odpowiednim kremem. Taka codzienna pielęgnacja jest koniecznością i musi stać się naszym przyzwyczajeniem.

Jaki krem?
Najlepszym kremem dla alergika jest obojętny farmakologicznie, tłusty krem do pielęgnacji ciała, łączący skuteczność maści natłuszczającej z zaletami kosmetycznymi kremu. W składzie takich kremów znajdują się naturalnie występujące w ludzkim naskórku lipidy, kwas oleinowy i palmitynowy. Taki preparat będzie przeciwdziałał wysuszeniu skóry oraz umożliwi odnowę bariery skórnej. Tajemnicą jego budowy są zawarte w nim nanocząsteczki parafiny, sto dwadzieścia pięć razy mniejsze od tych, które występują w innych kremach. Dzięki niewielkim rozmiarom wnikają one głębiej i uszczelniają przestrzenie międzykomórkowe w naskórku. Im szczelniejszy jest naskórek, tym mniej wody z niego odparowuje. Nanocząsteczki znacznie głębiej wprowadzają w skórę naturalne lipidy i ceramidy.

#Kremy o takiej budowie regenerują barierę ochronną skóry w trzech etapach:

  • bezpośrednio po użyciu: szybko redukują utratę wody przez skórę,
  • pośrednio: wypełniają ubytki między komórkami, dzięki wnikaniu nanocząsteczek parafiny do głębszych warstw naskórka,
  • na ostatnim etapie działania: nanocząsteczki trwale uzupełniają brakujące lipidy w naskórku. Dzięki swojej budowie dają także możliwość wchłaniania części lipidów przez komórki naskórka. Następnie uwalniają je do przestrzeni naskórka.

Substancje tak zgromadzone w skórze mogą stanowić dodatkowe zapasy, które zostaną użyte w razie potrzeby. Zwykłe produkty pielęgnacyjne w najlepszym wypadku przenikają do zewnętrznej skóry, gdzie tworzą cienką warstwę, zdolną zahamować proces parowania na kilka godzin. Gdy używamy kremu o zwykłej budowie, skóra musi wyprodukować wystarczającą ilość lipidów. Używając kremu o budowie nanocząsteczkowej, mamy gwarancję, że znacznie głębiej wprowadzane są w skórę naturalne lipidy i ceramidy, a przede wszystkim dzięki tej metodzie zostanie zregenerowana bariera ochronna skóry, zabezpieczająca ją przed wysuszeniem. Nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych używanie przez alergików tego typu produktu przynosi ulgę i leczy przesuszoną i zniszczona skórę.

4.7/5 - (114 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH