Tegorocznym obchodom Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” towarzyszyło motto „10 lat z pasją!”.
Nagroda Zaufania „Złoty OTIS” to nie tylko nagroda konsumentów dla najlepszych produktów dostępnych w aptekach bez recepty, ale także nieformalny ruch społeczny stworzony przez środowiska lekarzy, farmaceutów, firm i media. W ciągu 10 lat z inicjatywy Kapituły Nagrody Zaufania udało się zrealizować wiele prac: zainicjowaliśmy i ukończyliśmy budowę Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego Amazonek, tętniące życiem przy warszawskim Centrum Onkologii. Sfinansowano zakup implantu dla pacjentki prof. Henryka Skarżyńskiego, przekazaliśmy fundusze na rzecz fundacji „Niebieski Parasol” i dwukrotnie wsparliśmy finansowo budowę kliniki „Budzik” dla dzieci w stanie śpiączki.
Kapituła jest również inicjatorem i organizatorem czterech społecznych akcji badań profilaktycznych: „Uwaga nerki!”, „Nie mam HCV!”, oraz polsko-ukraińskich działań „Cukrzyca. Wygrajmy razem!” i „Sprawdź cholesterol u dziecka!”. Z bezpłatnych badań skorzystało łącznie ponad 20 tys. osób – dwudziestu trzem z nich uratowaliśmy życie (HCV), kilkuset chorych nieświadomych swojej cukrzycy zostało otoczonych opieką medyczną w Polsce i na Ukrainie. Trudno oszacować liczbę Polaków uchronionych przed dializami dzięki popularyzacji nefroprotekcji.
Nagrody dla farmaceutów i lekarzy
Jubileuszowa gala, w formie uroczystej kolacji, odbyła się 11 kwietnia 2013 r. w warszawskim hotelu „Rezydencja Belweder-Klonowa”.
Po raz pierwszy w historii „Złotych OTISÓW” wręczono medale „Viribus Unitis” (łac. połączonymi siłami) za pracę na rzecz łączenia środowisk: lekarzy, farmaceutów, pacjentów, firm farmaceutycznych i mediów oraz za stworzenie polityki zagranicznej Nagrody. Otrzymali je: dr Ewa Chlebus, prof. Renata Górska, prezes Elżbieta Kozik, prof. Grażyna Rydzewska, prof. Bożena Werner, dyr. Agnieszka Sora, dr Paweł Dobrzyński, prof. Edward Franek, prof. Paweł Kamiński, dr Piotr Kropidłowski, prof. Maciej Małecki, prof. Aleksander P. Mazurek (uczestnik Kapituły do grudnia 2012), prof. Piotr Pruszczyk, prof. Stanisław Radowicki, prof. Bolesław Rutkowski, prof. Henryk Skarżyński, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski.
Medale „Semper Idem” (łac. zawsze ten sam) otrzymały osoby wspomagające od lat prace Kapituły i angażujące się w społeczne i międzynarodowe działania „Złotych Otisów”, Przyjaciele, zawsze służący dobrą radą i mądrą krytyką.
Pierwszymi Laureatami zostali: prof. Bożenna Gutkowska, prezes Irena Rej, dyrektor Krzysztof Czerwiecki, dyrektor Hubert Kieler, prezes Grzegorz Kucharewicz, dr Bogdan Lang, prezes Jerzy A. Mahorowski, dyr. Grzegorz Ornowski, dr Jarosław Pinkas, prezes Elżbieta Puacz, minister Radosław Sikorski, państwo Dorota i Wojciech Soszyńscy, minister Krzysztof Stanowski, prezes Edward Szybowski, dr Rafał Walas, dyr. Jacek Węgrzyk, dr Andrzej Włodarczyk i Andrzej Wróbel,
b. prezes NIA.
Bez pomocy tych osób i prowadzonych przez nie organizacji, nie byłoby możliwe zrealizowanie tak wielu różnorodnych przedsięwzięć służących zdrowiu.
W tym roku Kapituła przyznała cztery Honorowe Nagrody Zaufania w dziedzinie farmacji, które są wyrazem uznania i szacunku za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. Tegoroczne statuetki odebrali: prof. Roman Kaliszan z Katedry Biofarmacji i Farmakodynamiki UM w Gdańsku, prof. Justyn Ochocki z Zakładu Chemii Bionieorganicznej UM w Łodzi, prof. Kazimierz Głowniak z Katedry i Zakładu Farmakognozji UM w Lublinie oraz prof. Janusz Pluta z Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leku UM we Wrocławiu.
Laureatem Honorowego „Złotego OTISA” w dziedzinie medycyny został prof. Marian Szamatowicz, który jako pierwszy przeprowadził w Polsce zabieg zapłodnienia in vitro.
Międzynarodową Nagrodę Zaufania otrzymał stomatolog – dr Eliah Friedwald z Izraela za aktywny udział w Perio-Kardio – polskim programie naukowym o międzynarodowym zasięgu.
Podczas uroczystości wręczono również „Złote Otisy Dziesięciolecia 2003-2013”. Otrzymały je firmy za produkty, które podczas minionej dekady zdobywały statuetki i poddały swoje produkty ponownej ocenie konsumentów. Cieszy fakt, że większość z nich, uzyskało w tym roku ponad 92 proc. głosów-deklaracji zaufania w otwartym plebiscycie internetowym.
Produktom, które po raz pierwszy zdobyły statuetkę Nagrody Zaufania, życzy tak wieloletniej lojalności i zadowolenia konsumentów.
Prozdrowotne inicjatywy
Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” są wręczane również osobom i organizacjom pozarządowym działającym na rzecz poprawy opieki zdrowotnej w Polsce i za granicą, dziennikarzom promującym wiedzę o zdrowiu oraz firmom niemedycznym za podejmowanie inicjatyw prozdrowotnych. Laureatami w kategorii „Media i zdrowie” zostali: red. Anna Jarosz („Zdrowie”) oraz red. Wojciech Moskal („Gazeta Wyborcza”).
Honorowego „Złotego Otisa” otrzymali Jerzy Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z podziękowaniem za prekursorską w Polsce zbiórkę funduszy na sprzęt dla placówek geriatrycznych.
Nagrodę Zaufania w kategorii „Program profilaktyczny dla zdrowia” wręczono przedstawicielom firmy Volkswagen Polska za program badań profilaktycznych dla siedmiotysięcznej załogi nazwany „Check-up Zdrowotny Kierunkowskaz”, a Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet za unikatowy program poświęcony zapobieganiu i leczeniu raka szyjki macicy.
W czasie uroczystości została przeprowadzona druga – po pięciu latach – licytacja na rzecz Fundacji „Akogo?”. Zgromadzeni zebrali ponad 20.000 złotych na wyposażenie kliniki „Budzik”.
Podczas gali wystąpiła po raz pierwszy w Warszawie Joanna Moro. Mogliśmy posłuchać nowych interpretacji piosenek Anny German, które dopiero za kilka miesięcy ukażą się na płycie.
Sprawdź cholesterol u dziecka!
Wysokie stężenie cholesterolu to coraz większy problem cywilizacyjny. Niestety, dotyczy też dzieci. Dlatego w tym roku społeczna akcja badań profilaktycznych odbywa się pod hasłem „Sprawdź cholesterol u dziecka!”. Działanie ma zmienić mentalność rodziców i przekonać ich, że przyszłym problemom kardiologicznym dzieci trzeba zapobiegać już od drugiego roku życia.
Po raz pierwszy w Europie, badania stężenia cholesterolu u dzieci zostaną przeprowadzone na tak dużą skalę. Odbędą się one w 5 miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Kraków, Poznań) i 8 na Ukrainie. Synevo sfinansuje 3250 testów (1250 w Polsce i 2000 na Ukrainie), które zostaną przeprowadzone w należących do firmy laboratoriach diagnostycznych. Warunkiem skorzystania z bezpłatnych badań jest wypełnienie krótkiej ankiety przez rodziców, wskazujących że dziecko znajduje się w grupie ryzyka.