Zielnik Ferdynanda Karo

W Muzeum Farmacji w Warszawie od 11 czerwca do 10 grudnia br. można oglądać wystawę „Dziedzictwo kulturowe warszawskiego farmaceuty Ferdynanda Karo na tle inwentaryzacji świata”.

Wystawa pokazuje dorobek warszawskiego farmaceuty Ferdynanda Karo, dzięki któremu do muzeów przyrodniczych i instytutów botanicznych na całym świecie trafiło ponad 80 tys. kart zielnikowych. Zielniki Karo są istotną dokumentacją roślinności jeszcze nie poddanej antropopresji, czyli często niszczącemu wpływowi człowieka. Stanowią cenne źródło wiedzy o różnorodności biologicznej flory światowej.

W Muzeum Farmacji obok autentycznych kart zielnikowych będzie można również zobaczyć żywą roślinę – storczyka – z gatunku odkrytego przez Karo. Będzie można także zajrzeć do jego korespondencji z botanikami z całego świata. Na wystawie zaprezentowane zostaną dokumenty i archiwalia m.in. listy Ferdynanda Karo z Syberii do rodziny w formie oryginalnych kartek pocztowych, niektóre pisane wierszem z lat 1888/1908, oryginalne wspomnienia córki Karo o ojcu, wspomnienia A. Bukowskiego syna właściciela apteki w Warszawie, w której pracował Karo, oryginalne zdjęcia z podróży robione przez bohatera wystawy, zdjęcia portretowe z różnego okresu życia florysty, czasopisma z epoki z jego publikacjami, oryginalne karty zielnikowe, mapy świata z przełomu XIX/XX wieku, sprzęt do warsztatu florysty, oraz rośliny odkryte przez Ferdynanda Karo, wydrukowane w technice 3D, co udostępni wystawę osobom niewidomym i niedowidzącym.

Wystawie będzie towarzyszyć wiele wydarzeń, m.in. pokazy filmowe, zajęcia dla dzieci, zajęcia edukacyjne.

Ferdynand Karo (1845-1927)
Farmaceuta, botanik, zbieracz roślin, właściciel aptek w Łosicach pod Kielcami i Częstochowie, kierownik apteki wojskowej w Lublinie. Przeniesiony służbowo na Syberię, pracował m.in. w Irkucku, Nerczyńsku, Błagowieszczeńsku. W czasie pobytu na Syberii zebrał ok. 80 tys. okazów roślin, wśród których było kilkanaście nowych gatunków, opisanych w dużej części przez czeskiego botanika Josepha Freyna, w serii artykułów pt. „Plantae Karoane”. Swoją działalnością Karo włączył się w badania naturalistów, takich jak Forsterowie, von Humboldt, Darwin i inni, nad florą kuli ziemskiej, będące kontynuacją inwentaryzacji świata rozpoczętej przez Kolumba.

Na życie Ferdynanda Karo bardzo wpłynęło zaangażowanie w działalność niepodległościową związaną ze współpracą z Romualdem Trauguttem. Został skazany za działalność konspiracyjną, ale dzięki wstawiennictwu rodziny, wykupiony z więzienia. Jako absolwent Warszawskiej Szkoły Głównej był blisko związany ze środowiskiem warszawskich farmaceutów. Po powrocie z ostatniej wyprawy, pracował jako ekspert zielarski w jednej z warszawskich aptek oraz piastował stanowisko kustosza w Warszawskim Towarzystwie Farmaceutycznym, opiekując się przywiezionymi przez siebie kartami zielnikowymi. Karty te do dnia dzisiejszego są przechowywane z Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego jako bardzo cenne eksponaty. Zielniki Ferdynanda Karo znajdują się także w wielu muzeach przyrodniczych na całym świecie, m.in. we Florencji, Kijowie i Lozannie. Został pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Manager Apteki jest patronem medialnym wystawy.

Wystawa objęta patronatem Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie, Ambasady Węgier w Warszawie, Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo kulturowe, priorytetu 2 – Wspieranie działań muzealnych.

5/5 - (244 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH