Zachowania agresywne oraz słaby rozwój fizyczny i intelektualny grożą dzieciom, które spędzają przed telewizorem dłużej niż dwie godziny dziennie.
Badania na ten temat, przeprowadzone w ramach Quebec Longitudinal Study of Child Development, zostały zaprezentowane na łamach „Paediatric Research”. Wzięło w nich udział 1997 chłopców i dziewczynek w wieku 29 miesięcy. Ich rodzice szczegółowo informowali, ile czasu dzieci spędzają przed telewizorem.
Okazało się, że maluchy, które codziennie oglądają telewizję dłużej niż 2 godziny i 52 minuty, wypadają bardzo słabo w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie siedzą za długo (albo wcale) przed szklanym ekranem. Przede wszystkim są gorzej rozwinięte fizycznie i intelektualnie, jak również miewają problemy w kontaktach z innymi dziećmi. Poza tym mali telemaniacy mają problemy z koncentracją, ubogie słownictwo i słabe umiejętności matematyczne.
Co istotne, u dzieci, które spędzają codziennie przed telewizorem mniej niż 2 godziny i 52 minuty, nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków takiej formy spędzania wolnego czasu.
Eksperci z American Academy of Paediatrics przypominają swoje zalecenia: niemowlęta oraz małe dzieci powinny unikać telewizji. Natomiast dzieci w wieku powyżej dwóch lat mogą ją oglądać maksymalnie dwie godziny dziennie. Każda dodatkowa godzina ma negatywny wpływ na rozwój dziecka.
(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.