Zagrożenie malarią występuje również w Europie

Malaria jest najczęstszą chorobą pasożytniczą i główną infekcyjną przyczyną śmierci osób podróżujących z naszej strefy klimatycznej do tropików. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano także około 100 zarażeń w Grecji i przynajmniej jedna trzecia chorych zaraziła się na terenie tego kraju. Specjaliści oceniają, że z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia od co najmniej kilkudziesięciu lat.

W Polsce rocznie rozpoznawanych jest kilkadziesiąt zachorowań na malarię u osób ugryzionych przez komara w trakcie egzotycznej podróży. Śmiertelność z powodu tej pasożytniczej choroby nie przekracza średnio 1 proc. W Polsce sięga 5 promili.

Choć dysponujemy skutecznymi narzędziami profilaktycznymi i leczniczymi, to nadal w Polsce zdarzają się zgony podróżnych. Przyczyną jest właśnie brak zastosowania zalecanej profilaktyki i wdrożenia leczenia w odpowiednim czasie.

-Turyści, nawet jeśli nie planują podróży w trybie last minute, do poradni najczęściej zgłaszają się w ostatniej chwili. Uzyskanie odporności w tym czasie jest nierealne. Nie spodziewamy się, że w najbliższych latach będzie dostępna szczepionka, której parametry będą satysfakcjonowały podróżnych. Pozostają inne sposoby profilaktyczne zapobiegające malarii: repelenty, moskitiery, leki oporne na zarodźca malarii (doksycyklina, atowakwon z proguanilem) – mówi specjalista chorób tropikalnych.

Najbardziej malarycznym obszarem jest obszar Afryki na południe od Sahary. Wysokie ryzyko zachorowania występuje w krajach Afryki Zachodniej (Ghana, Togo), a także części wschodniej, jak Kenia i Tanzania. Obszarem zagrożenia są też wyspy Oceanii, Azja, Ameryka Południowa i Środkowa.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)
foto: © Froggy | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images

4.8/5 - (291 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH