Zabójcze sąsiedztwo

Jak podaje serwis “Nauka w Polsce PAP” śmiertelność wśród ubogich osób żyjących w sąsiedztwie amerykańskich bogaczy jest wyższa, niż wśród ubogich zamieszkujących mniej zamożne rejony.

Naukowcy ze Stanford University Medical Center przez 17 lat prowadzili badania mieszkańców Kalifornii, gdzie jest szczególnie wielu milionerów. Okazało się, że po 17 latach zmarło 19 z każdego tysiąca obserwowanych ubogich kobiet, mieszkających w pobliżu bogatych osób. Na uboższych obszarach śmiertelność wyniosła 11 na tysiąc.

Także w przypadku mężczyzn efekt był zauważalny – ale słabszy. Zwiększona umieralność była widoczna również po uwzględnieniu czynników ryzyka w rodzaju otyłości czy palenia. Nic nie wskazuje, by była związana z dostępem do dóbr czy usług.

Zdaniem autorów badań bogate obszary, gdzie zwykle ceny są wyższe, pochłaniają zasoby ubogich i mają niekorzystny efekt psychologiczny. Wydając więcej, osoby niezamożne mają mniejsze możliwości płacenia za opiekę zdrowotną czy zdrową żywność. Widok zamożnych sąsiadów codziennie przypomina im, jak nisko są w społecznej hierarchii.

Więcej: Nauka w Polsce PAP

4.5/5 - (69 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH