Od początku września br. zanotowano 499 027 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. To ponad 145 tys. więcej niż w poprzednim sezonie.
Jak wskazują dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, w pierwszych 10 tygodniach poprzedniego sezonu epidemicznego liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła 353 175. Pierwsze meldunki 2013/2014 wskazują, że liczba ta znacznie wzrosła. Od początku września do przychodni i szpitali zgłosiło się niemal pół miliona chorych, ponad 1 400 wymagało hospitalizacji. Najwięcej przypadków zostało zaraportowanych w województwach: pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim.
–Rosnąca liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce bardzo nas niepokoi, zwłaszcza że poziom wyszczepialności jest niski. Wydaje się, że Polacy zapomnieli o tym, jak poważną chorobą jest grypa. Jednym z głównych powodów jest utrzymujący się w społeczeństwie brak świadomości zagrożeń wynikających z zachorowania, a przede wszystkim jego powikłań – komentuje Włodzimierz Jezierski, Prezes Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej.
Eksperci rekomendują szczepienia jako najskuteczniejszy sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom wywołanym przez wirusa grypy. Optymalny czas na to, aby się zaszczepić, to miesiące wrzesień-grudzień, czyli tuż przed wystąpieniem szczytu zachorowań w miesiącach styczeń-marzec.
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Objawy grypy pojawiają się nagle. Do typowych należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia i rozbicia.
Tym, co różni grypę od innych infekcji układu oddechowego, jest znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla zdrowia i życia powikłań, które są jej następstwem. Najbardziej narażone na powikłania pogrypowe są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę.
Do najczęstszych powikłań grypy należą wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych.
(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)