Wszawica – problem dzieci w wieku szkolnym

Gdy zaobserwujemy wszy u dziecka, jak najszybciej przeprowadźmy kurację odwszawiającą nie tylko u niego, ale i u wszystkich domowników.

Początek roku szkolnego to szczególnie ciężki okres dla dzieci. Nowe zajęcia, konflikty z kolegami, częste przeziębienia to problemy, które spędzają sen z powiek. Do powyższego zestawu możemy dołączyć wszy, które pociechy mogą przynieść ze szkoły. Ten wstydliwy problem może być przyczyną stresu, który powinniśmy starać się ograniczyć dziecku.
Te bezskrzydłe owady osiągają rozmiary od 0,35 do 6 mm długości. Żywią się krwią ssaków, w tym ludzi, którą zdobywają wkłuwając się w skórę. Miejscem ich bytowania są owłosione partie ciała. Efekt ugryzienia wszy odczuwany jest jako pieczenie lub świąd. Gnidy, czyli jaja złożone przez samicę, po sześciu dniach dają początek nowej fali pasożytów. Te białobrązowe „kulki” wielkości główki od szpilki, dzięki specjalnej lepkiej substancji mogą przyczepiać się do włosa. Wesz głowowa żyje około 10 dni, jednak gdy jest pozbawiona pożywienia, może przetrwać do 48 godzin.

Czy źle dbam o higienę?
Warto mieć świadomość, że nawet utrzymywanie najbardziej restrykcyjnych zasad higieny nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa przed zarażeniem wszawicą. Do infekcji może dochodzić przez kontakt z zakażoną osobą, dlatego problem ten najczęściej występuje u dzieci w wieku szkolnym, przebywających i bawiących się w dużych grupach.

Skutecznie pozbyć się wszawicy
Drapanie się dziecka i czerwone ślady na skórze powinny być dla nas sygnałem alarmowym. Dobrą praktyką jest regularne oglądanie włosów i skóry głowy dziecka, by jak najszybciej wykryć potencjalne zakażenie. Gdy zaobserwujemy wszy u dziecka, konieczne jest zastosowanie terapii odwszawiającej u całej rodziny.

Obecnie w sprzedaży dostępne są preparaty, które szybko pozwalają uporać się z problemem. Wszy znajdujące się na pościeli, dywanie, zabawkach także mogą być przyczyną wszawicy. Aby wyeliminować to ryzyko, należy wyprać pościel w wysokiej temperaturze, dokładnie odkurzyć dywany oraz wymienić albo zdezynfekować szczotki do włosów i grzebienie.

Zobacz, jaki produkt w kategorii Preparaty przeciw wszawicy został zgłoszony do Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2013”. Oddaj swój głos w plebiscycie i wygrywaj nagrody!


Preparaty przeciw wszawicy

4.4/5 - (174 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH