W okresie od marca do czerwca w 80 gminach i dzielnicach biorących udział w konkursie Zdrowa Gmina odnotowano wzrost frekwencji kobiet zgłaszających się na mammografię i cytologię, która odpowiednio wyniosła średnio 1,98% oraz 0,69%.
Największy średni wzrost frekwencji w ciągu ostatnich czterech miesięcy odnotowała w badaniach mammograficznych Gmina Wodynie – 16,57%, a w badaniach cytologicznych Gmina Paprotnia – 7,09%.
Gminy, które do końca trwania konkursu odnotują największy średni wzrost frekwencji wśród osób zgłaszających się na badania, będą miały największe szanse na wygraną.
Lipiec jest kolejnym miesiącem, w którym gminy i dzielnice mobilizują swoich mieszkańców do korzystania z badań profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, tj. z mammografii, cytologii i kolonoskopii.
Chociaż Gminy Gostynin i Domanice, po czterech miesiącach zmagań w konkursie Zdrowa Gmina, mają największą zgłaszalność wśród kobiet na badania profilaktyczne, to w konkursie liczy się największy wzrost frekwencji na badania, gdzie przodują gminy Wodynie i Paprotnia.
Po raz kolejny w gminach i dzielnicach biorących udział w konkursie odnotowano wzrost frekwencji na badania mammograficzne oraz cytologiczne.
„Liczę na to, że gminy nadal będą aktywnie promować profilaktykę nowotworową wśród lokalnych społeczności, co zaowocuje dalszym wzrostem zainteresowania badaniami przesiewowymi” – mówi dr Grzegorz Luboiński, sekretarz Polskiej Unii Onkologii, która jest organizatorem konkursu. „Mam nadzieję, że ostateczne wyniki konkursu, które poznamy we wrześniu, będą równie zadowalające i staną się podstawą do kontynuacji projektu w innych województwach Polski” – dodaje dr Grzegorz Luboiński.
Do konkursu zgłosiło się 80 gmin, jednak dalszemu monitorowaniu będzie podlegać tylko 30 uczestników, którzy spełnili warunki regulaminu oraz nadesłali projekty programów zdrowotnych do 15 lipca 2010 r.
Po czterech miesiącach od momentu rozpoczęcia pierwszego etapu konkursu, wzrost procentowy zgłaszalności na badania skryningowe jest dosyć zróżnicowany. Spośród gmin, które nadesłały projekty programów zdrowotnych ciekawym przykładem jest Gmina Wodynie. Gmina ta w okresie od marca do czerwca odnotowała bardzo wysoki średni wzrost frekwencji na poziomie 16,57% wśród kobiet, które zgłosiły się na mammografię. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku cytologii w Gminie Paprotnia, gdzie w tym samym okresie średni wzrost frekwencji wśród kobiet wyniósł 7,09%.
Aktywność gmin ma decydujący wpływ na wzrost zainteresowania badaniami skryningowymi wśród mieszkańców. Większość gmin, oprócz wykorzystania plakatów i ulotek udostępnionych przez organizatora konkursu, podjęło się również innych działań, które miały zachęcić lokalne społeczności do badań.
„Nasza gmina zorganizowała spotkania z wójtami, przedstawicielami samorządów, sołtysami, przedstawicielami parafii, pracownikami Ośrodków Pomocy Społecznej, grupami nauczycieli i rodziców o potrzebie przeprowadzenia badań.
Dodatkowo zorganizowaliśmy przyjazdy mammobusów” – opowiada Dorota Kublik z Gminy Wodynie, która koordynuje działania w ramach konkursu Zdrowa Gmina.
Z kolei Halina Płochocka, pielęgniarka naczelna NZOZ Centrum, koordynująca działania konkursowe w Gminie Paprotnia, informuje: – „Opracowaliśmy plan „białych niedziel”, dzięki któremu w wybrane niedziele mieszkańcy mogą bezpłatnie przeprowadzić badania profilaktyczne na terenie gminy. O badaniach informowali sołtysi, księża, a także pracownicy Centrum Medyczno-Diagnostycznego, przesyłając imienne zaproszenia mieszkańcom.”
Monitoring zgłaszalności na badania skryningowe będzie trwał do końca sierpnia. Następnie jury określi próg kwalifikujący do drugiego etapu, w którym oceniane będą przesłane przez uczestników opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową
z wykorzystaniem kwoty nagrody głównej.
Spośród najlepszych prac jury wyłoni 10 gmin lub dzielnic, z których trzy otrzymają tytuł Zdrowej Gminy. Dla wyróżnionych przewidziane są nagrody finansowe: I miejsce – 100 000 PLN, II miejsce – 50 000 PLN i III miejsce – 25 000 PLN.
Konkurs Zdrowa Gmina wspierają organizacje pacjenckie, które na co dzień zmagają się z nowotworami: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum, Kwiat Kobiecości oraz Stowarzyszenie Europacolon.
Wśród patronów honorowych znaleźli się również: Ministerstwo Zdrowia, Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Sejmowa Komisja Zdrowia, Senacka Komisja Zdrowia, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska.
Patronat medialny nad konkursem sprawują: Polskie Radio 1, TVP1, TVP Warszawa, Gazeta Samorządu i Administracji oraz Tygodnik Katolicki Niedziela.