Sprawdź cholesterol u dziecka!

Z inicjatywy Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” 26 maja rozpoczynają się bezpłatne badania profilaktyczne stężenia cholesterolu u dzieci.

Badaniu mogą zostać poddane dzieci w wieku 5-10 lat, zagrożone rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia. Przeprowadzane będą w ośmiu miastach: Białystok, Krasnystaw, Kraków, Lublin, Sulechów, Ryki, Warszawa, Zielona Góra. Akcja rozpoczyna się 26 maja br. (poniedziałek) i będzie trwała do wyczerpania testów (do dyspozycji jest 2 tys. testów).

Przekaż tę informację znajomym
rodzicom dzieci w wieku 5-10 lat

Jak skorzystać?

Warunkiem skorzystania z darmowych badań jest wypełnienie przez rodziców dziecka krótkiej ankiety dostępnej w laboratorium. Odpowiedź na kilka pytań dotyczących występowania w rodzinie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu, miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu lub nagłego zgonu sercowego pomoże ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u dziecka. Warto pamiętać, że czynnikiem zwiększającym to ryzyko jest nadwaga i otyłość – efekt zbyt małej aktywności fizycznej i tłustej diety.

Warto o tym mówić, bo wyniki ubiegłorocznej akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!” w Polsce i na Ukrainie pokazały, że rodzice niewiele wiedzą o tym, dlaczego warto sprawdzać u dzieci poziom cholesterolu.

Gdzie zrobić badanie?

 • BIAŁYSTOK
  Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny
  ul. J. Waszyngtona 17
 • KRAKÓW
  Diagnostyka Kraków
  ul. Życzkowskiego 16
 • KRASNYSTAW
  SP ZOZ w Krasnymstawie
  ul. Sobieskiego 4 B
 • LUBLIN
  Szpital Wojewódzki
  Al. Kraśnicka 100
 • SULECHÓW
  SP ZOZ
  ul. Zwycięstwa 1
 • RYKI
  Laboratorium Diagnostyka
  ul. Żytnia 23
 • WARSZAWA
  Instytut Matki i Dziecka
  ul. Kasprzaka 17a
 • ZIELONA GÓRA
  Szpital Wojewódzki im. K. Marcinkowskiego
  ul. Zyty 26

Miasta zostały wybrane celowo. To właśnie w tych miejscowościach Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przeprowadziła z ogromnym sukcesem akcje badań profilaktycznych „Uwaga nerki!” (2009, 2010) oraz „Nie mam HCV!” (2011).

Dlaczego to ważne?

Badanie pozwala na zidentyfikowanie i otocznie opieką lekarską i profilaktyką dzieci, którym w przyszłości grożą choroby serca. W krajach wysoko uprzemysłowionych są one obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów. Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta po 40. roku życia umiera właśnie z ich powodu.

Miażdżyca, która prowadzi do zawałów serca, udarów i znacznie skraca życie, rozwija się wcześnie – u dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają odkładać się już w drugim roku życia.

Partnerami akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!” są: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych oraz Naczelna Izba Aptekarska.

Cholesterol u dzieci

Profesor Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, WUM, członek Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i inicjatorka akcji profilaktycznej, zwraca uwagę, że problem wysokiego stężenia cholesterolu u dzieci w wieku 5-10 lat jest najczęściej spowodowany zaburzeniami genetycznymi.

Na wczesnym etapie życia kluczową rolę w tworzeniu blaszki miażdżycowej odgrywają zaburzenia lipidowe. Jeżeli test wykaże ekstremalnie wysokie stężenie cholesterolu, wskazuje to na rodzinną chorobę genetyczną, tzw. pierwotną hipercholesterolemię. W ten sposób można zidentyfikować całe rodziny z defektem genetycznym i wdrożyć odpowiednią profilaktykę.
Podwyższone stężenie cholesterolu może być związane nie tylko z zaburzeniami genetycznymi, ale także z innymi stanami chorobowymi, np. cukrzycą czy otyłością, przyjmowanymi lekami lub czynnikami środowiskowi i trybem życia.

Obszerniej przeczytasz o tym w artykule Badania stężenia cholesterolu u dzieci.

II etap akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!”

Partnerzy akcji

 • Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
 • Naczelna Izba Aptekarska
 • Roche Diagnostics, Sarstedt

Ilość testów do wykorzystania – 2 tys.Dr GRZEGORZ KUCHAREWICZ, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej:
Naczelna Izba Aptekarska popiera społeczną akcję profilaktyczną „Sprawdź cholesterol u dziecka!”. Biorą w niej udział aptekarze w Białymstoku, Lublinie, Krakowie, Krasnymstawie, Rykach, Sulechowie, Warszawie i Zielonej Górze. Do aptek w tych miastach trafiły materiały informacyjne, zachęcające do skorzystania z bezpłatnych badań w laboratoriach diagnostycznych. Obejmą one dzieci w wieku 5-10 lat, które zagrożone są rozwojem miażdżycy i chorobami układu krążenia. Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszego środowiska w upowszechnianie informacji o możliwości zbadania poziomu cholesterolu trafi ona do szerokiego kręgu rodziców dzieci z rodzin, w których występowały zawały serca, udary mózgu czy nagłe zgony sercowe. Wsparcie tej akcji profilaktycznej przez aptekarzy, a więc osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, z pewnością zachęci rodziców do zapoznania się z materiałami informacyjnymi dotyczącymi ryzyka genetycznego wystąpienia u ich dzieci chorób układu krążenia i podjęcia decyzji o skorzystaniu z możliwości przeprowadzenia darmowych badań w miejscowym laboratorium.

4.4/5 - (226 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH