Przytulanie pomaga zestresowanym

Przytulanie przez kogoś bliskiego po ciężkim dniu w pracy pomaga obniżyć ciśnienie krwi mimo codziennego stresu.

Badacze z Uniwersytetu w Toronto, których wyniki badań publikuje BBC, obserwowali przez przez kilka lat 216 kobiet i mężczyzn. Zaobserwowano, że te osoby, które miały stresującą pracę, ale żyły w szczęśliwych związkach miały niższe ciśnienie krwi.

Kanadyjscy naukowcy przebadali także m.in. lekarzy, pielęgniarki i personel administracyjny z Centrum Badania Zdrowia w Toronto. Wszyscy mieli między 40 a 65 lat i mieszkali ze swoimi partnerami przez ostatnie pół roku. Badani określali także swoją pracę jako wywołującą napięcie. Wyniki otrzymane po roku pokazał, że “coś jest na rzeczy”. Ci, którzy czuli presję w pracy, ale byli wspierani w domu, mieli niższe ciśnienie krwi, mimo że wraz z wiekiem powinno ono raczej wzrosnąć. Tak jak podejrzewano, ci o których nikt bliski się nie troszczył, zauważyli wzrost ciśnienia krwi.

Presja w pracy ma znaczący wpływ na ciśnienie krwi, zarówno pod względem medycznym jak i Statystycznym – komentuje dla BBC biorący udział w badaniach profesor Sheldon Tobe. System ochrony zdrowia nie bierze pod uwagę stresu w pracy albo w domu, a mogą one znacząco wpływać na zdrowie pacjentów – zaznacza.

Jak podkreślają naukowcy, pewne wyzwania są nam potrzebne
w życiu po to, żebyśmy odczuwali satysfakcję. Jednak zbyt dużo nerwów powoduje pogorszenie się zdrowia. Znalezienie równowagi oraz wsparcie emocjonalne ze strony partnera albo przyjaciół pomagają lepiej radzić sobie ze stresem. (st)

4.7/5 - (103 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH