Posiadanie wyrostka robaczkowego ma sensOperacja usunięcia wyrostka robaczkowego, obok usunięcia przepukliny, to chyba „najpopularniejsza” procedura medyczna wykonywana przez chirurga ogólnego.

Wyrostek robaczkowy postrzegano jako niepotrzebny „twór”, który może być wyłącznie źródłem kłopotów, gdy ulegnie stanowi zapalnemu. Zaczęto jednak zastanawiać się nad tym, czy nie przeoczono przypadkiem jego prozdrowotnej funkcji.

Schron dla bakterii

Okazało się, że jest on miejscem, które można nazwać „schronem” dla bakterii bytujących w naszych jelitach. W przypadku agresywnej antybiotykoterapii czy przewlekłego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych i innych leków, które uszkadzają florę jelitową, bakterie bytujące w wyrostku robaczkowym w ostatniej kolejności ulegają zniszczeniu. Penetracja leków do tego miejsca jest ograniczona. Odkrycie tej właściwości stało się powodem do stosowania takich metod terapeutycznych, które umożliwiają jego zachowanie.

Zapalenie wyrostka

Przy zapaleniu wyrostka antybiotykoterapia może równie skutecznie jak operacja i spowodować wyleczenie stanu zapalnego. Fińscy uczeni z uniwersytetu w Turku ustalili, że 2/3 pacjentów po leczeniu antybiotykami nie wymagało operacji. Dla zachowania zrównoważonego składu mikroflory jelitowej zalecamy stosowanie Bactibonu complex i Inuliny Ojca Grzegorza (probiotyk + prebiotyk) oraz Regulobonu Ojca Grzegorza.

informacja prasowa: BonimedRate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH